10 sposobów na zwiększenie kreatywności w życiu i biznesie

przez Magdalena Bienia

Być może niejednokrotnie zastanawiałeś się… Skąd brać nowe pomysły na rozwój biznesu? Jak rozwiązywać trudne wyzwania? Co zrobić, by znaleźć odpowiedzi na swoje problemy? I może wówczas pomyślałeś, że… dobrze byłoby być bardziej kreatywnym?! A zaraz potem, że w sumie nie wiesz, jak tą swoją kreatywność rozwijać…

źródło: Pixabayźródło: Pixabay

Jeśli jesteś ciekawy:

  • Jak rozwijać swoją kreatywność?
  • Skąd generować nowe pomysły?
  • Co pomaga w byciu kreatywnym?
  • Gdzie szukać pomysłów na biznes?
  • Jak znajdować rozwiązania dla swoich problemów (życiowych i biznesowych)?

To zdecydowanie ten artykuł jest dla Ciebie! Czym w ogóle jest kreatywność? Kreatywność  wg definicji umieszczonej na Wikipedii to postawa twórcza; od łac. creatus czyli twórczy, a zatem  kreatywność to proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji lub nowych skojarzeń, powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami. Myślenie kreatywne to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań dla naszych potrzeb. Do cech kreatywności zaliczamy stosowanie wyobraźni i celowe działanie skierowane na osiągnięcie rezultatu. Skutkiem kreatywnego działania jest powstanie oryginalnego dzieła, a efekt końcowy powinien mieć wartość w odniesieniu do zakładanego celu.

Jakie są komponenty kreatywności? Wiedza – techniczna, fachowa, ale również nasze kwalifikacje intelektualne, czy znajomość procedur. Umiejętność twórczego myślenia – definiowana przez fachowców jako nasze sposoby podejścia do problemów, które możemy oczywiście ćwiczyć i rozwijać. Motywacja – zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna. Te komponenty kreatywności posiada każdy człowiek. „Kreatywność to potencjał danej jednostki do stworzenia czegoś nowego, a także może być określona mianem twórczości bez dzieła.” Dobrze, ale jak rozwijać kreatywność? Oto 10 skutecznych sposób na genialne pomysły zarówno w życiu, jak i w biznesie:

1. Zdefiniuj problem, a potem wycofaj się

Nazwij dokładnie problem, który masz, a potem pozwól działać swojej podświadomości. Nasz umysł nie lubi niezałatwionych spraw, pytań bez odpowiedzi. Jeśli zdefiniujesz problem (najlepiej w formie pytania) pozwolisz swojemu umysłowi działać poza Twoją kontrolą. Umysł lubi być czymś zajęty, więc dając podświadomości zadanie do rozwiązania możesz się zdziwić jak doskonałe odpowiedzi Ci podsunie. Warto przy tym pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • aby pytanie było pozytywne
  • aby było prosto zdefiniowane
  • aby było precyzyjnie zadane

Lepsze dla Twojej podświadomości będzie pytanie: „Jak zarobić 20 tys. zł w tydzień na wymarzone wakacje?” niż „Jak mieć więcej pieniędzy?” Jak sądzisz, dlaczego?

Kiedy przychodzą odpowiedzi? Z własnego doświadczenia mogę Ci zarekomendować zadawanie trudnych pytań swojemu umysłowi przed pójściem spać. Kiedy się obudzisz najprawdopodobniej będzie na Ciebie czekać gotowa odpowiedź. Odpowiedzi najczęściej przychodzą również w chwilach, kiedy wykonujesz „niezobowiązujące” Twój umysł zajęcia np. uprawiasz sport, myjesz zęby czy sprzątasz mieszkanie. Pamiętaj! Einstein swoją teorię względności stworzył pracując w biurze patentowym, nie na uniwersytecie!

2. Słuchaj swojej ciekawości

Zgodnie z tym, co napisałam powyżej, że kreatywność jest wypadkową Twojej wiedzy, umiejętności i motywacji, nie trudno się domyśleć, że im większa jest Twoja wiedza tym większa kreatywność. Kreatywność następuje w momencie łączenia rzeczy przez nasz umysł. Łączenia faktów, liczb, pomysłów, koncepcji, które poznaliśmy i które zagnieździły się już w naszym umyśle. A to oznacza, że jeśli chcesz być bardziej kreatywny, musisz łączyć więcej rzeczy. Jeśli pojawi się w Twoim umyśle coś, co choć na chwilę zyska Twoją uwagę – poznaj dogłębnie ten temat. Może się on okazać ciekawą bazą do tworzenia nowych idei i rozwiązań na nurtujące Cię problemy. Steve Jobs powiedział, że: „Kreatywność to łączenie rzeczy”.

3. Kataloguj „pomoce naukowe”

Znajdź sposób na to, aby organizować swoje doświadczenia. Jakkolwiek to brzmi, możesz stworzyć na swoim komputerze foldery, w których będziesz trzymać różne inspirujące Cię grafiki, artykuły czy dokumenty. Możesz podkreślać najważniejsze teksty w książkach, które czytasz i przygotowywać z nich notatki. Możesz zbierać do pudełka po butach inspirujące gadżety, które choć dziś do niczego nie są Ci potrzebne, w przyszłości mogą zainspirować Cię do tworzenia ciekawych rozwiązań. Tylko zrozum mnie dobrze. Nie chodzi o bezmyślne trzymanie i magazynowanie wszystkiego, ale o kreatywne i twórcze wykorzystanie tego, co masz pod ręką. Pod warunkiem, że masz coś pod ręką.

4. Rób rzeczy, które Cię nie interesują

Jeśli nasza kreatywność jest wynikiem tego, co zgromadził nasz umysł, to kręcąc się w kółko wokół tych samych tematów – daleko nie zajedziesz. Jeśli chcesz poszerzyć możliwości Twojego umysłu, zacznij interesować się sprawami, które dotychczas Cię nie interesowały. Rób nowe rzeczy, wchodź w nowe sytuacje, podejmuj nowe wyzwania. Dzięki temu Twój umysł będzie stymulowany przez nowe bodźce, a nowy zasób wiedzy i doświadczeń zacznie przynosić Ci nowe efekty. Tymi efektami będą kreatywne rozwiązania Twoich problemów. Zastanawiasz się jak wprowadzić nowy produkt na rynek? Zobacz nie tylko jak robią to ludzie w Twojej branży, ale sprawdź również jak robią to np. sprzedawcy sprzętu wędkarskiego (chyba, że akurat sprzedajesz sprzęt wędkarski).

5. Zaproś niekomfortowe sytuacje do Twojego życia

Czyli wychodź poza swoją strefę komfortu. Stawianie się w niekomfortowych sytuacjach czy prowadzenie niekomfortowych na pierwszy rzut oka rozmów powoduje, że poszerzasz swoją strefę komfortu. Może jest dla Ciebie nudne, że kołczowie ciągle nawołują do tego, aby wychodzić poza strefę komfortu, ale nie da się nie przyznać im racji. Jeśli nie robisz nowych rzeczy to się nie rozwijasz, a rozwój daje Ci nowe doświadczenia i wzbogaca Twój magazyn wiedzy i faktów, które może łączyć Twój umysł w kreatywne rozwiązania.

6. Przestań pracować i pozwól zadziać się samemu

Jeśli potrzebujesz znakomitego tekstu sprzedażowego dla Twojego klienta albo masz stworzyć ofertę sprzedażową możesz pomyśleć, że rzucenie wszystkiego i odpuszczenie to najgorsza metoda. Ale ta metoda łączy się nieco z metodą 1, gdzie definiujesz problem i odpuszczasz, pozwalasz umysłowi, aby sam szukał rozwiązań i zrobił robotę za Ciebie.

Kiedy ją zastosować? Jeśli siedzisz kolejną godzinę nad swoją pracą i nic twórczego nie przychodzi Ci do głowy, żaden sposób na efektywne zakończenie tego, nad czym pracujesz. Wówczas zamiast siedzieć nad tym kolejną godzinę i nie wnieść nic sensownego do tworzonego materiału zrób sobie przerwę. Odpuść. Czasem nie warto na siłę czegoś dokańczać, gdy Twój umysł nie jest już w stanie dać Ci żadnej sensownej odpowiedzi. O wiele większy pożytek przyniesie Ci odpuszczenie i przerwa. Zrób coś „kreatywnego” czyli np. wyjdź pobiegać, porozmawiaj z kimś kto ma zupełnie inny niż Ty punkt widzenia, przeczytaj coś z zupełnie przeciwnego obszaru życia niż to, nad czym pracujesz. Zaufaj podświadomości. Niech się dzieje. Ona zrobi robotę.

7. Załóż „Katalog Pomysłów”

Pewnie słyszałeś o tym, żeby zapisywać sukcesy, wnioski czy to za co jesteś wdzięczny. A czy słyszałeś o zapisywaniu swoich pomysłów? Z kreatywnością jest jak z bicepsem: im bardziej ją trenujesz tym będzie większa. Jednak pozostawiona sama sobie, zanika. Jeśli zatem przychodzą Ci do głowy różne pomysły, to bez oceniania czy są dobre czy złe, czy możesz coś z nimi zrobić czy nie, jakie są potrzebne nakłady do ich realizacji… ZAPISUJ JE! WSZYSTKIE!!!

Noś przy sobie mały notes, który będzie Twoim katalogiem pomysłów. Nie ważne, że dziś dany pomysł do niczego Ci się nie przyda. Ważne jest, że będziesz mógł sięgnąć do niego w każdej chwili i wyciągnąć z niego coś, co może być pomocne. Dodatkowo, trenując się w wymyślaniu, Twój umysł będzie widział, że ma to sens (zapisujesz to, co Ci podpowiada), więc zacznie generować kolejne i kolejne pomysły, które będziesz mógł wykorzystać. I nawet jeśli 90% z nich będzie do niczego, to wśród pozostałych 10% może być ta perełka, dzięki której zmieni się nawet Twoje życie.

8. Graj w gry

Oczywiście mam na myśli różne logiczne zabawy, które pobudzają Twój umysł do pracy. Podobno rozwiązywanie krzyżówek na dłuższą metę ogranicza (bo hasła się powtarzają), ale jak zasugerował jeden z moich znajomych np. łączenie słów zupełnie ze sobą niezwiązanych i budowanie z nich historii może być bardzo ciekawym i rozwijającym zajęciem. I to nie tylko wtedy, gdy masz dzieci.

9. Zapytaj dzieci

Porady na temat kreatywności bez odniesienia do potęgi jaką są nasze (albo naszych bliskich) dzieci byłoby zupełnie niepełne. To również sugestia jednej z osób tworzących społeczność #Skuteczniejsi na Facebooku. Jeśli masz problem zapytaj jak rozwiązałoby go Twoje dziecko. Im mniejsze dzieci tym oczywiście prościej trzeba będzie ten problem zdefiniować, ale na pewno możesz liczyć na eksplozję kreatywności i rozwiązania, które Tobie przez pół sekundy nie przeszłyby przez głowę.

10…

Tak, 10-ta podpowiedź to Twój sposób na kreatywność. Jak Ty mobilizujesz się do twórczego myślenia? Zostaw w komentarzu swoją metodę, a być może dzięki Tobie ktoś stworzy w życiu swój pomysł za milion dolarów. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i chciałbyś więcej takich konkretnych porad – zostaw swój komentarz i lajka. Jeśli uważasz, że był to wartościowy materiał – dodatkowo udostępnij go na Facebooku. Niech dzięki Tobie szerzą się wartościowe treści. Pozdrawiam.

Magdalena BieniaMagdalena Bienia

Autorka tekstu jest przedsiębiorcą, pomysłodawczynią, autorką i wydawcą książki Kalendarz Biznesowy „Projekt Twoje Życie”. Pasjonatka myślenia koncepcyjnego, wyznaczania celów, planowania, tworzenia strategii i wdrażania usprawnień. Z pasji Właścicielka Instytutu Kreowania Osobowości. Organizatorka licznych klubów rozwoju (m.in. Klubu Rozwoju Przedsiębiorcy prowadzonego on-line). Twórczyni kompleksowego systemu rozwoju i zwiększania osobistej efektywności Bridge Success System™. Od 2015 roku zawodowo związana z rynkiem nieruchomości komercyjnych, zajmuje się zarządzaniem powierzchniami biurowymi na terenie Katowic i Warszawy.

Mogą Cię również zainteresować