250 lat receptury ginu Bombay Sapphire

przez Katarzyna Wagner
490 odsłony

Gin Bombay Sapphire od 250 lat jest wytwarzany według tej samej, sekretnej receptury. Chcąc to uczcić, marka Bombay Sapphire stworzyła ekskluzywną, limitowaną edycję ręcznie dmuchanych butelek ginu.


Partnerem projektu jest Garrard – najstarszy dom jubilerski na świecie. Ale wróćmy do początku. Rok 1761. Warrington, Północna Anglia. To czas i miejsce, gdzie zaczyna się historia ginu Bombay Sapphire. Wtedy właśnie gorzelnik Thomas Dakin stworzył sekretną recepturę tego trunku. Stała się ona symbolem początku nowej ery w jakości produkcji ginu. Od tego czasu tajemnicza receptura jest przekazywana dziedzicznie z gorzelnika na gorzelnika. Dzięki temu, fundamentem ginu Bombay Sapphire jest oryginalny przepis stworzony przez Dakina. Destylarnia, gdzie wytwarzany jest gin, nadal
z pasją produkuje ten popularny alkohol. A duch innowacji i kunsztu przekazany przez Thomasa Dakina, znajduje się w każdej butelce ginu Bombay Sapphire.

Krystaliczna butelka


Każda z krystalicznych butelek została wykonana ręcznie w Anglii przez najlepszych rzemieślników szkła. Najbardziej wymagającym elementem projektu było stworzenie „butelki w środku butelki”, co uzyskano przy użyciu innowacyjnych metod dmuchania szkła. Każda wewnętrzna, przejrzyście niebieska butelka została zamknięta w czystym krysztale, ukształtowanym jak klasyczny Bombay Sapphire. To sprawia, że każda z nich jest unikatowa.

Aby pobudzić zmysły, 10 egzotycznych roślin, którymi aromatyzowany jest gin Bombay Sapphire, zostało laserowo wygrawerowanych na butelce. Uzyskany
w ten sposób trójwymiarowy efekt sprawia wrażenie, że obrazy poruszają się po krystalicznych ścianach butelki. – W ginie Bombay Sapphire odbija się połączenie ręcznego rzemiosła z pobudzającym wyobraźnię designem. Nowa limitowana butelka doskonale podkreśla ten związek – powiedział John Burke, global category director marki Bombay Sapphire.


Garrard dla Bombay Sapphire

Ukoronowaniem limitowanej butelki Bombay Sapphire jest krystaliczny korek w kształcie korony, zaprojektowany przez dyrektora kreatywnego domu jubilerskiego Garrard – Stephana Webstera. Garrard został założony w 1735 roku i jest najstarszym domem jubilerskim na świecie. W 1870 roku wykonał on małą, diamentową koronę dla królowej Victorii.


Inspiracją Stephana Webstera była właśnie korona królowej Victorii, której portret widnieje na butelce ginu Bombay Sapphire. Dziesięciokątny kryształ osadzony jest na złotej obręczy, będącej podstawą korka. Inny spektakularny kryształ – mniejszy, w kolorze szafiru – umieszczony został na środku „korony”. Stephen Webster wyznał: – Szafir jest jednym z najbardziej intrygujących i unikalnych kamieni szlachetnych. Dlatego wydał mi się doskonały do wykorzystania go w projekcie z okazji 250 lecia receptury ginu Bombay Sapphire. Tajemnica „butelki w butelce” stała się dla mnie bodźcem, dzięki któremu stworzyłem zdobiony korek w kształcie korony.

Światowa premiera 350 limitowanych, ekskluzywnych butelek ginu Bombay Sapphire odbędzie się przed Świętami Bożego Narodzenia. Każda z butelek zostanie ręcznie napełniona ginem Bombay Sapphire i zapakowana w specjalnie zaprojektowany, luksusowy gift box. Butelka pojawi się w sprzedaży w 2011 roku w Londynie, Nowym Jorku i Madrycie.

Mogą Cię również zainteresować