655 polskich firm ogłosiło upadłość

przez Maciej Badowski, źródło: Coface

Łącznie w 2010 r. sądy ogłosiły upadłość 655 polskich firm. W kolejnych miesiącach drugiego półrocza obserwowano wyhamowanie wzrostu liczby upadłości, dzięki czemu rok zamknął się wynikiem niższym o 5,2% w stosunku do roku 2009.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Wynik ten jest jednak o blisko 60% wyższy niż przed kryzysowym rokiem 2008. Takie wnioski płyną z badania Coface. Zdaniem autorów raportu w 2011 roku liczba bankructw nie powinna się już zwiększać.

Ubiegły rok charakteryzowała stopniowa poprawa dyscypliny płatniczej i zmniejszanie skali opóźnień płatności. Statystyki pokazują, że zjawisko upadłości przestało się nasilać, jednak problemy przedsiębiorców, szczególnie w niektórych branżach, jeszcze nie zniknęły.

Zdaniem autorów raportu utrzymuje się wzrost upadłości w budownictwie. W ciągu 12 miesięcy 2010 roku sądy ogłosiły upadłość 98 przedsiębiorstw zajmujących się pracami budowlanymi, co oznacza wzrost w tym sektorze o 20%. Ponadto z raportu wynika, że w minionym roku odsetek postępowań upadłościowych z możliwością zawarcia układu wzrósł do blisko 18%. W porównaniu z rokiem 2009, w którym bankrutowały duże przedsiębiorstwa, w ubiegłym roku niewypłacalność stała się udziałem coraz większej liczby firm małych. Analitycy Coface prognozują, że w 2011 roku liczba bankructw nie powinna się zwiększać. Po kryzysowym roku 2010 większość przedsiębiorstw notowała poprawę wyników finansowych, dzięki czemu wchodzą one w bieżący rok z korzystnym bilansem i w większości bez znacznych obciążeń.

Mogą Cię również zainteresować