Automat sprzedający złoto

przez Piotr Hoffmann
457 odsłony

Pierwszy automat, w którym można kupić złoto w postaci sztabek lub monet uruchomiono w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Teraz pojawił się taki w USA na Florydzie. Producentem maszyny jest niemiecka firma Ex Oriente Lux.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Automat do kupowania sztabek złota działa na podobnej zasadzie co bankomat. Potencjalny nabywca może dokonać zakupu sztabki złota o wadze od 1,5 do 10 gramów, uncję 24 karatowego złota i 6 rodzajów monet z tego kruszcu. Można za nie zapłacić gotówką albo kartą kredytową. Cena złota jest ustalana na bieżąco zgodnie z notowaniami na giełdzie.

Jednorazowo w maszynie może znaleźć się ok. 320 sztuk złota w postaci sztabek lub monet, których łączna wartość średnio dochodzi do 150 tys. dolarów. Prezes niemieckiej firmy Ex Oriente Lux, Thomas Geissler uważa, że złoto, które na światowych giełdach osiąga rekordowe ceny, przez wielu ludzi postrzegane jest jako bezpieczna lokata. Geissler nie ma wątpliwości, że dystrybutory tego kruszcu przyjmą się w Stanach Zjednoczonych. Po Florydzie kolejny dystrybutor złota ma stanąć w Las Vegas. W najbliższych latach planowane jest zainstalowanie co najmniej 40 takich maszyn w centrach handlowych i hotelach w całych Stanach Zjednoczonych. Pierwszy dystrybutor złota miał premierę w maju w luksusowym hotelu Emirates Palace w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Kolejne pojawiły się w Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech.

Mogą Cię również zainteresować