Każdy startujący zawodnik niesie ze sobą nie tylko sportową pasję, ale także solidarność z osobami dotkniętymi przemocą.
Bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” to wydarzenie, które z roku na rok przyciąga nie tylko entuzjastów aktywności fizycznej, ale przede wszystkim tych, którzy chcą połączyć sportowe wyzwanie z czymś znacznie ważniejszym – pomocą potrzebującym. W biegu startują zarówno zapaleni sportowcy, jak i całe rodziny, które chcą spędzić aktywnie czas.
Trzy dystanse, jeden cel? Jak co roku uczestnicy pobiegną ulicami miasta, ruszając z mostu na rzece Wildze. Trzy trasy – 2, 5 i 10 kilometrów – pozwolą każdemu znaleźć coś dla siebie. Dla rodzin z dziećmi przygotowano spokojniejszy odcinek o długości 2 km, a miłośnicy biegania rekreacyjnego mogą wybrać opcję dystansu na 5 km. Z kolei bardziej zaawansowani zawodnicy mogą sprawdzić swoją formę na tradycyjnych już 10 km.
– Każdy, kto pojawia się na linii startu, robi coś więcej niż tylko biegnie. Wysyła sygnał, że przemoc nie ma społecznej akceptacji i daje realne wsparcie tym, którzy tego najbardziej potrzebują – mówi Jakub Żurowski, dyrektor fabryki Avon w Garwolinie, głównego sponsora wydarzenia.
Coś więcej niż tylko rywalizacja? To, co wyróżnia garwoliński bieg, to nie tylko bycie jednym z najważniejszych lokalnych wydarzeń, ale przede wszystkim jego cel społeczny. Część z każdej opłaty startowej trafia do Niebieskiej Linii prowadzonej przez Instytut Psychologii Zdrowia. Dla wielu osób ta pomoc może oznaczać początek nowego życia – bez lęku, upokorzenia i cierpienia. Piętnaście jak dotąd edycji biegu to już blisko 200 tys. zł przekazanych na działalność Niebieskiej Linii.
– Niebieska Linia IPZ już od wielu lat w ramach kampanii Avon Kontra Przemoc współtworzy eventy, konferencje, szkolenia i działania edukacyjne. Środki pozyskane w ramach wspólnych działań Avon z Niebieską Linią IPZ przeznaczamy na kolejne działania, z których korzystają osoby pokrzywdzone przemocą domową. Warto zaznaczyć, że dzięki wsparciu m.in. Avon, pomoc świadczona przez naszych specjalistów jest dla osób pokrzywdzonych nieodpłatna. Uczestnicy, którzy biorą udział w biegu, wspierają szerokie działania na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej – podkreśla Maja Kuźmicz, kierowniczka Niebieskiej Linii IPZ.
I wciąż można dołączyć! Zapisy ruszyły już 8 marca, ale nadal można zgłosić swój udział w biegu. Wystarczy wejść na stronę www.bieg.truchtacz.pl i wybrać swój dystans. Zapisy są prowadzone do 12 czerwca 2025 roku. To świetna okazja, aby połączyć aktywność fizyczną z czymś, co daje satysfakcję także poza sportem.
– To bieg, który zostaje w pamięci na długo. Bo nie chodzi tylko o wynik na mecie, ale przede wszystkim o to, co możemy wspólnie zmienić – dodaje Michał Kopik ze Stowarzyszenia Truchtacz.pl.
Organizatorzy tego przedsięwzięcia już od lat pokazują, że można biec po więcej niż tylko medal. Można biec po zmianę!