Ilu tak naprawdę jest w Polsce bezrobotnych?

przez Katarzyna Wagner
525 odsłony

22.04.2008:Ilu tak naprawdę jest w Polsce bezrobotnych? Według danych resortu pracy, w marcu stopa bezrobocia zmniejszyła się do 11,1%.
Proporcje te utrzymały się prawdopodobnie także w tym roku. Wynika z tego, że aż prawie 640 tys.

Proporcje te utrzymały się prawdopodobnie także w tym roku. Wynika z tego, że aż prawie 640 tys. osób, które formalnie są bez zajęcia, wykonuje pracę nierejestrowaną, czyli ukrytą przed fiskusem. Gdyby wykreślono ich z rejestrów, bezrobotnych byłoby nieco ponad jeden milion, a nie 1,7 mln jak mówią oficjalne statystyki.

– To oznacza, że praca jest ale częściowo została zepchnięta do szarej strefy – powiedział "Dziennikowi" Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im Adama Smitha.

Duże miasta nie mają problemów z bezrobociem. Jednak w wielu miejscach w Polsce mamy wręcz kosmiczne, porażające czarne dziury bezrobocia – czytamy również w "Dzienniku". W niektórych powiatach na jedną ofertę pracy przypada 3-7 tys. osób.

Takie przepaści występują m.in. w woj. mazowieckim, gdzie stopa bezrobocia należy do najniższych w kraju i w lutym wyniosła 9,1%. W tym samym czasie w powiecie szydłowieckim stopa bezrobocia była niebotyczna – wyniosła 33,7% i była najwyższa w kraju.

Według GUS w co piątym powiecie bezrobocie jest rozpaczliwe, bo przekracza 20%. W końcu ubiegłego roku w 33 powiatach, które miały gigantyczne bezrobocie, nie było ani jednej oferty pracy. Niestety nie da się szybko tego zmienić – twierdzą eksperci.

– Podejrzewam, że na obszarach popegeerowskich, nawet gdyby przyszły tam ogromne inwestycje, to duża część bezrobotnych nie pofatygowałaby się do pracy – mówi prof. Janusz Czapiński z UW. W innej sytuacji są województwa w środkowej i wschodniej Polsce. – Ich bezrobocie związane jest z niedostatkiem inwestycji tworzących nowe miejsca pracy i małą mobilnością bezrobotnych.

Jaki można wysnuć wniosek z takiego stanu rzeczy? Networkowcy, ruszajcie na polskie wsie! W remizach tez można organizować i przeprowadzać prezentacje.

(Katarzyna Wagner)

Mogą Cię również zainteresować