Co hamuje rozwój firm?

przez Piotr Hoffmann

Raport opublikowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pokazuje jedną z głównych przyczyn hamujących rozwój innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw – jest to brak wykwalifikowanych pracowników.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

W wyniku dużego tempa zmian gospodarczych i technologicznych, brak odpowiednich umiejętności w niektórych sektorach i zawodach jest obecnie przyczyną występowania wysokiego poziomu bezrobocia strukturalnego w krajach UE. Eksperci PARP wskazują, że Europa potrzebuje kadr posiadających kwalifikacji i umiejętności dostosowanych do potrzeb nowoczesnej gospodarki, a identyfikacja najbardziej pożądanych na rynku kompetencji i zawodów nie jest w praktyce możliwa bez określenia przyszłych trendów rozwoju samej gospodarki, jak i poszczególnych jej branż.

Największa liczba nowych zawodów prawdopodobnie pojawi się w sektorach, które są innowacyjne i wymagają ściśle określonych kompetencji. Do takich branż niewątpliwie należą wszelkie obszary związane z komunikowaniem się ludzi, czyli z sektorem informatycznym i telekomunikacyjnym. Już dziś rozwój tych branż jest niezwykle dynamiczny i mimo wielu kierunków kształcenia oraz rzesz studentów występuje w nich stale rosnący deficyt specjalistów.

Mogą Cię również zainteresować