Czekają nas katastrofy?

przez Katarzyna Wagner
346 odsłony

Ziemia staje się coraz bardziej niespokojna. Z opublikowanego raportu ONZ i Banku Światowego, katastrofy i klęski żywiołowe w rodzaju huraganów, trzęsień ziemi i powodzi będą coraz częstsze i do roku 2050 mogą dotknąć 1,5 mld ludzi.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Ponoć najgorzej ma być zwłaszcza w wielkich miastach. Według oceny autorów raportu straty spowodowane przez te zjawiska sięgną 185 mld dolarów rocznie do końca bieżącego stulecia. Jako przyczynę wymienia się globalne zmiany klimatu. Jednak nie tylko to jest źródłem zagrożenia. W bieżącym roku nastąpiło zauważalne nasilenie różnych zjawisk, które spustoszyły wiele krajów od Haiti po Pakistan.

250 stronicowy raport zaleca podjęcie już teraz prostych środków zaradczych, które mogą ograniczyć liczbę ofiar śmiertelnych i ogrom zniszczeń. Chodzi m. in. o dokładniejsze prognozy meteorologiczne, usprawnienie systemów ostrzegania ludności i udrażnianie systemów kanalizacyjnych. Zaleca się też lepszą ochronę kluczowej infrastruktury, takiej jak szpitale i szkoły, które mogą pełnić rolę tymczasowych schronisk oraz intensywne zalesianie pasów wybrzeży. Lasy mogą ochronić przed falami tsunami, zmniejszać powodzie i zapobiegać lawinom ziemnym. Zdaniem autorów, podjęcie tych środków wcale nie musi wiązać się ze zwiększeniem nakładów finansowych ze strony państwa. Powinny one być jednak lepiej wydatkowane.

Straty będą coraz większe, ponieważ rozwój gospodarczy powoduje, iż coraz więcej ludzi i dóbr materialnych skoncentrowanych jest na stosunkowo niewielkich przestrzeniach. Ludzie, w miarę bogacenia się, mają coraz więcej do stracenia. Raport jest wynikiem dwuletniej pracy ponad 70 ekspertów z różnych krajów.

Mogą Cię również zainteresować