źródło: www.flickr.com
Jednak jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, Polacy negatywnie oceniają obecną sytuację na rynku pracy – takiego zdania jest blisko 75% ankietowanych. Ocena ta w bardzo dużym stopniu powiązana jest ze wzrostem negatywnych opinii na temat ogólnej sytuacji panującej w kraju.
Aż 54% Polaków sytuację na rynku pracy ocenia jako złą, a 21% jako bardzo złą. Kolejne 16% badanych uważa, że jest ona przeciętna, a zaledwie 6% ocenia ją jako pozytywną. Na złą sytuację rynku pracy najbardziej narzekają osoby pomiędzy 45 a 64 rokiem życia, mieszkańcy najmniejszych miast, rolnicy, renciści i bezrobotni.
Pozytywne oceny najczęściej wystawiają osoby w wieku od 25 do 34 lat, przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem, a także ci, którzy zarabiają najwięcej per capita. CBOS przeprowadził badania oceny rynku pracy w marcu 2011 roku i porównał je z marcem roku ubiegłego. Z danych wynika, że znacznie pogorszyła się nie tylko opinia Polaków o sytuacji rynku pracy, ale również o perspektywach jego rozwoju. O 13 pkt. czyli do 35% wzrósł odsetek osób uważających, że sytuacja na rynku pracy jeszcze bardziej pogorszy się w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Przeciwnego zdania jest 12% badanych.
Zdaniem CBOS 60% Polaków nie czuje zagrożenia utratą pracy. Odsetek ten w ostatnich miesiącach utrzymuje się na w miarę stabilnym poziomie. Najspokojniejsi o swoją pracę są rolnicy, przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem, średni personel i technicy oraz respondenci najlepiej wykształceni i dobrze sytuowani. Najbardziej o swoje miejsca pracy boją się natomiast pracownicy administracyjno-biurowi i pracownicy usług, robotnicy niewykwalifikowani. Pierwsze miesiące 2011 roku niewątpliwie przyniosły pogorszenie nastrojów na krajowym rynku pracy. Zwiększył się także odsetek tych, którzy negatywnie patrzą na możliwość poprawy sytuacji.