Czym jest dywersyfikacja portfela? Czy jest istotna w inwestowaniu?

przez Maciej Maciejewski
1301 odsłony

Dywersyfikacja to termin nierozłącznie związany z inwestycjami. Pojawia się często, ponieważ jest ważnym elementem praktycznie każdej strategii tradingowej. Na czym polega ta istotna zasada, którą kieruje się większość inwestorów? Sprawdź i dowiedz się więcej na temat dywersyfikacji!

źródło: Pixabay

Co warto wiedzieć o dywersyfikacji?

Wielu inwestorów zastanawia się, jak działać na rynkach, aby ich posunięcia były obarczone mniejszym ryzykiem. Choć wyeliminowanie błędnych decyzji i nieprzewidzianych momentów nie jest możliwe, to jednak istnieją metody, które pozwalają ograniczyć pewne zagrożenia. Jednym ze sposobów na rozproszenie ryzyka jest właśnie omawiana w tym tekście dywersyfikacja portfela.

To działanie polega na zróżnicowaniu portfela inwestycyjnego, tak aby nie akumulować środków w ramach podobnych inwestycji. Zwolennikiem podejścia, w którym nie wkładamy wszystkich jajek do jednego koszyka, jest m.in. guru inwestycji – Warren Buffett. To proste porównanie świetnie pokazuje, że ulokowanie pieniędzy w ramach jednej inwestycji może być bardzo ryzykowne. W razie niepowodzenia zostajemy bowiem z niczym.

Po co mi dywersyfikacja?

Jest kilka aspektów, na które wpływa podzielenie portfela inwestycyjnego, czyli dywersyfikacja. Po pierwsze, takie podejście pozwala zminimalizować (choć nie wyeliminować w całości!) ryzyko związane z tradingiem. Ponadto inwestycja w różne walory, jak obligacje, nieruchomości czy kryptowaluty, daje więcej możliwości. W takim przypadku nie zdajesz się na jeden instrument, a to pozwala lepiej chronić Twój kapitał, w szczególności w razie wystąpienia niestabilności na rynkach.

Dywersyfikacja może zwiększać bezpieczeństwo inwestycji i ich stabilność. Oczywiście trading nie będzie dzięki niej w magiczny sposób pozbawiony trudnych momentów czy ciężkich sytuacji, jednak wybierając podział inwestycji, sprawiasz, że Twój portfel jest odporniejszy na wahania rynkowe. To może przełożyć się na większą stabilizację, którą docenią szczególnie początkujący traderzy.

Dywersyfikacja w praktyce

Skoro dywersyfikacja jest tak istotna w inwestowaniu, czas zastanowić się, jak wprowadzić ją do swojej strategii. Z jednej strony możesz np. zdecydować się na wybór różnych klas aktywów. Wachlarz możliwości jest naprawdę spory. Od nieruchomości, przez kruszce, aż do akcji, obligacji czy nawet kryptowalut. Z drugiej strony możesz też postawić na różne branże i sektory biznesu. Wybór zróżnicowanych spółek może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Ciekawą opcję stanowi także inwestycja w spółki różnej wielkości. Potężne firmy, jak Facebook czy Apple, a może tworzące przełomowe rozwiązania start-upy? Wybór należy do Ciebie. Ponadto w grę wchodzi także chętnie wybierana dywersyfikacja geograficzna. Tutaj dokonujesz inwestycji np. w perspektywiczne rynki wschodzące lub odwrotnie – w stabilniejsze rynki wysokorozwinięte.

Dywersyfikacja nie jest receptą na całkowite wyeliminowanie ryzyka rynkowego, jednak pozwala w pewnym stopniu zminimalizować potencjalne straty podczas inwestycji. Wielu inwestorów chętnie korzysta z takiego podejścia, dzięki czemu lokowane przez nich środki są po prostu bezpieczniejsze.

Zainteresował Cię ten ciekawy temat? Dołącz do społeczności Ava Trade! Tutaj znajdziesz odpowiedź na wiele pytań związanych z tradingiem. Skorzystaj z wiedzy specjalistów już dziś!

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

Mogą Cię również zainteresować