Druga skóra – Jak Cię widzą, tak z Tobą współpracują

przez Walentyna Kajdanowicz
705 odsłony

Druga skóraJak Cię widzą, tak z Tobą współpracująWalentyna Kajdanowicz Psycholodzy podkreślają, że odpowiedni wygląd w biznesie, na który składają się ubiór, dodatki i zadbane ciało, ma wielki wpływ na ocenę kontrahenta.

Dobrze skomponowany ubiór, zachowanie, gesty i mimika to nasza komunikacja niewerbalna. Kiedy podczas rozmowy biznesowej pierwsze wrażenie okazało się porażką, trudno potem odrobić straty. Często biznesmeni i menedżerowie nie zdają sobie sprawy, jak wiele informacji o sobie można przekazać wyglądem. Wizażyści zwracają na to szczególną uwagę. Inaczej ubiera się sprzedawca w sklepie sportowym, dziennikarz czy grafik komputerowy, a inaczej makler i urzędnik państwowy. Ale w biznesie podstawowe zasady są podobne i dotyczą każdego menedżera.

 

Chcemy tego czy nie, często jesteśmy oceniani według sposobu ubierania się. W dzisiejszych czasach nawet mechanik musi wyglądać schludnie i czysto. Minęły czasy, gdy uznawało się, że im mechanik bardziej brudny, tym lepszy z niego majster. Dlatego warto pamiętać o zasadach rządzących doborem stroju do okoliczności i w ten sposób zapobiec ewentualnemu popełnianiu gaf.
Powszechnie wiadomo, iż ubiór ułatwia odegranie roli, jaką stwarza nam wykonywana praca. Aktorzy twierdzą, że kostium pomaga wczuć się w rolę, a zmiana stroju pociąga za sobą zmianę myśli i nastawienia do otaczającej rzeczywistości.

Zestaw idealny

Uważa się, iż kobiety mają lepsze poczucie stylu i elegancji niż mężczyźni oraz, że to kobiety często pomagają silniejszej połowie czy to w dobieraniu stroju, czy w zawiązywaniu krawatu. Nierzadko jednak zdarza się, że również kobiety nie przestrzegają zasad związanych ze stylem ubierania się w pracy.
Najpopularniejszym stylem "biznesowym" jest styl klasyczny, w którym kobieta wygląda kompletnie i autorytarnie, kojarzy się z osobą sumienną i odpowiedzialną, do której można mieć zaufanie. "Klasyka jest jak naga prawda. Niczego nie sfałszuje, nie ukryje, pokaże, co w kobiecie najlepsze. Jest niezwykle podniecająca." – powiedział Calvin Klein.

Mogą Cię również zainteresować