e-nnovation: Nowe trendy w e-commerce

przez Magdalena Rejent
390 odsłony

Jak stworzyć ogólnoeuropejski biznes internetowy, gdy na kontynencie funkcjonuje 29 państw, 26 języków, 14 rodzajów systemów podatkowych i 8 rodzajów dostawy? Jak wykorzystać technologie mobilne w handlu internetowym?

Panel dyskusyjny
Panel dyskusyjny

Czy w Europie Środkowo-Wschodniej może przyjąć się model re-commerce? Między innymi nad tymi tematami zastanawiali się uczestnicy zakończonej wczoraj konferencji „e-nnovation – more than experience” organizowanej w Poznaniu przez Grupę Allegro.

Gwiazdą drugiego dnia konferencji był Don Dodge – twórca pierwszej wyszukiwarki internetowej AltaVista, były dyrektor ds. rozwoju w Microsoft, który obecnie zarządza i doradza developerom projektującym dla Google. Swoje prezentacje przedstawili również m.in. Michael Sauer z Niemiec, który mówił o trendzie re-commerce coraz bardziej popularnym w zachodniej części Europy, Tomasz Drożdżyński z serwisu Tablica.pl, który opowiadał jak można zarabiać prowadząc darmowy serwis ogłoszeniowy czy Alex Barrera z Hiszpanii, który mówił o promowaniu nowych internetowych przedsięwzięć.

Zwycięzcy konkursu
Zwycięzcy konkursu

– e-nnovation to spotkanie praktyków branży e-commerce z całego świata. W tym roku gościliśmy ok. 700 specjalistów, dyrektorów zarządzających dużych firm, m.in. z branży retail, właścicieli e-sklepów czy inwestorów, którzy spotkali się z osobistościami świata internetu – mówi Magdalena Krukowska, dyrektor działu komunikacji korporacyjnej Grupy Allegro. – Liczymy, że wymiana wiedzy i doświadczeń, która jest efektem konferencji przełoży się nie tylko na pojawienie się nowych projektów internetowych, ale również ułatwi handlowanie w sieci firmom, które do tej pory świetnie radziły sobie głównie poza internetem – dodaje.

Wywiad z Eric Ly
Wywiad z Eric Ly

W czasie imprezy zaprezentowano również siedmiu finalistów, autorów najlepszych projektów zgłoszonych na konkurs „Start with e-nnovation”. Wśród nich znaleźli się przedsiębiorcy internetowi z Chorwacji, Irlandii, Litwy, Francji, Hiszpanii, Egiptu, a także Polski. Zwycięzcą konkursu, w opinii zarówno jury jak i publiczności, został projekt SuperMama, zaprezentowany przez dwie autorki pochodzące z Egiptu. Doceniono nie tylko jego kreatywny pomysł, ale także model biznesowy, który zdaniem jurorów sprawdzi się i w Egipcie i w różnych rejonach Europy. SuperMama to strona dla nowoczesnych mam, która pozwala na kompleksowe zarządzanie ich działaniami: od opieki na dziećmi, po żywienie, fitness czy inne sprawy pozadomowe. Innowatorki otrzymały nagrodę w wysokości 10 000 euro.

Rywalami zwycięskiego projektu były m.in. chorwacki Mediatoolkit, czyli narzędzie do analizy treści w sieci, aplikacja docTrackr ułatwiająca zarządzanie dokumentami, hiszpańska aplikacja e-learningowa Nubink, polski serwis społecznościowy dla piłkarzy U21 oraz platforma BusyFlow, przeznaczona do zarządzania projektami i BalconyTV – irlandzki projekt przedstawiający nowy pomysł na promocję muzyki w sieci. Więcej informacji o konferencji na stronie www.e-nnovation.pl.

Organizatorem konferencji „e-nnovation – more than experience” jest Grupa Allegro, do której należy platforma handlowa Allegro i 75 innych serwisów w 20 krajach, głównie w Europie Środkowo-Wschodniej m.in.: na Ukrainie, Białorusi, Słowacji oraz w Czechach, Kazachstanie, Rumunii, Bułgarii, Rosji i Węgrzech.

Mogą Cię również zainteresować