Budowa SI Społeczeństwa Informacyjnego Ekonomika Trzeciej Fali

przez Marian Polok

Budowa SI Społeczeństwa Informacyjnego Ekonomika Trzeciej FaliMarian Polok Erę określaną jako budowę SI – Społeczeństwa Informacyjnego, przypisuje się jednemu z największych futurologów stulecia – Alvinowi Tofflerowi* i jego żonie Heidi*.

Książka ta w latach osiemdziesiątych była tematem dyskusji na posiedzeniach Biura Politycznego byłego Związku Radzieckiego. Zalecano ją także jako lekturę obowiązkową dla amerykańskich kongresmenów. Przypomnę, że „Pierwszą falę” stanowiła rewolucja agrarna, czyli rolnicza. „Drugą falą” Toffler nazywał rewolucję przemysłową, trwającą na przełomie lat 60/70 dwudziestego wieku. Kolejna, czyli tytułowa „Trzecia fala” rozpoczęła się w roku 1973, a jest nią rewolucja informacyjna. W niektórych krajach dopiero się rodzi, w innych trwa i rozwija się bardzo dynamicznie. Dzisiaj nazywamy ją w Europie SI – Społeczeństwem Informacyjnym.

„Dzięki rozwojowi Internetu i stale zwiększającej się komunikacji pomiędzy połączonymi w sieć komputerami staliśmy się uczestnikami najbardziej przełomowego zdarzenia technologicznego od czasu okiełznania ognia.” (John Perry Barlow, 1995)

Era generowania bezrobocia i biedy, czy otwarcie na zmiany i szanse na świadomy, wolny wybór?

Współczesny świat, to świat, w którym wolny wybór może przewrócić wszystko do góry nogami. W tym świecie tylko wyobraźnia i innowacja pozwalają społeczeństwom, organizacjom, a także jednostkom wybić się z tłumu. Czy my jesteśmy już dziećmi kolejnego przeobrażenia, czyli trzeciej fali? Moim zdaniem jeszcze dalece nie. Internet jest wprawdzie powszechnie dostępny, ale dzieli nas przepaść w swobodnym posługiwaniu się komputerami, specjalistyczne oprogramowanie jest kosztowne i nie wszystkich na to stać. Gospodarczo, strukturalnie i ekonomicznie nie jesteśmy jeszcze w stanie zmierzyć się z tą rzeczywistością. Oczywiście tempo przejścia z drugiej do trzeciej fali jest uzależnione od rozwoju gospodarczego danego kraju.

Mogą Cię również zainteresować