Europejski Kongres Gospodarczy 2009

przez Katarzyna Wagner
449 odsłony

21.04.2009:Europejski Kongres Gospodarczy 2009 15 kwietnia br. w Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy 2009. Największe wydarzenie gospodarcze tego roku w Europie Środkowej i Wschodniej zainaugurowali: premier Donald Tusk, prof.

Debaty pierwszego z trzech dni kongresu dotyczyły kryzysu gospodarczego i pakietu klimatyczno-energetycznego. Sesja plenarna zgromadziła łącznie ponad 30 prelegentów, którzy uczestniczyli w dwóch blokach tematycznych. Pierwszy z nich Finanse/ Ekonomia dotyczył światowego kryzysu finansowego, jego konsekwencji dla europejskiej gospodarki, a także planów zminimalizowania jego skutków. W tej części sesji plenarnej udział wzięli m.in. przedstawiciele MSZ oraz Ministerstwa Skarbu Państwa, a także Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

Podczas drugiego z bloków tematycznych Polityka Energetyczna Unii Europejskiej poruszano tematy takie, jak pakiet energetyczno-klimatyczny, bezpieczeństwo energetyczne czy europejski rynek energii. W tej części sesji plenarnej udział wziął m.in. Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Podczas kolejnych dwóch dni EEC 2009 niemal 300 prelegentów oraz ponad 3000 gości brało udział w 25 sesjach tematycznych w kilku lokalizacjach: Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznym oraz w katowickich hotelach Qubus i Monopol.

– Nauczyliśmy się tego, czym jest odpowiedzialność za pieniądze publiczne. Wierność fundamentalnym wartościom oznacza także szacunek dla wysiłku każdego człowieka. W Polsce postanowiliśmy walczyć z kryzysem nie poprzez mnożenie wydatków – nie jest bowiem sztuką szastać pieniędzmi publicznymi. Każdą wydaną złotówkę będziemy oglądać bardzo starannie, wiedząc, że powierzyli nam ją obywatele. Władza jest także po to, by w sposób rozważny dysponować środkami publicznym. Mogę z satysfakcją stwierdzić, że nasze działania spotkały się z uznaniem, co objawiło się choćby ustabilizowaniem złotego. Warto dziś powiedzieć tym, którzy namawiają nas do zadłużania się, że Polska ma swój pakiet stabilizacyjny i inwestycyjny, również ze środków unijnych – powiedział premier Donald Tusk

– Szczególnie dziś jest to ważniejsze, aniżeli kiedykolwiek indziej, że w okresie panującego kryzysu następuje spotkanie polityków najwyższego szczebla z liderami biznesu w celu przedyskutowania pilnych problemów, w obliczu których stoimy. Uważam, iż ten kongres stanowi doskonałe ramy dla takiej debaty […] Jestem zadowolony, iż rozmowy w trakcie tej konferencji będą koncentrować się nie tylko na wyzwaniach w krótkiej perspektywie czasowej, ale też na bardziej strukturalnych wyzwaniach w dłuższej perspektywie czasowej – powiedział José Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej.

– Patrząc na przykład Ameryki, gdzie narodził się kryzys należy spojrzeć na dobre rozwiązania – przedsiębiorczość czy zaplecze uniwersyteckie, nie na decyzje makroekonomiczne ostatnich lat – powiedział prof. Leszek Balcerowicz.

– Europa opóźnia się w stosunku do Japonii i USA. Żeby wyjść z dołka, trzeba być bardziej konkurencyjnym – powiedział Jerzy Buzek, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu.

(Opracowanie: Katarzyna Wagner, źródło: rzecznik EEC 2009)

Mogą Cię również zainteresować