Finanse na długi weekend

przez Michał Banaś, analityk iFIN24
474 odsłony

Zbliżają się dwa długie weekendy – majowy oraz czerwcowy. Są to idealne dni do odpoczynku zarówno aktywnego, jak i biernego. Ponieważ są to dni wolne od pracy, toteż znaczna część Polaków robi zakupy na kilka dni przed lub nawet w ostatni wieczór przed początkiem długiego weekendu.

Te ostatnie godziny przed oczekiwanym odpoczynkiem są mocno wykorzystywane przez sieci handlowe, by przyciągnąć więcej klientów i sprzedać większą ilość produktów. Poniżej przedstawię kilka wskazówek dotyczących robienia zakupów, które często umykają uwadze w czasie pośpiesznego kupowania, a mogą przynieść często sporo oszczędności w domowym budżecie.

Przede wszystkim pośpiech jest sprzymierzeńcem sklepu, w którym robimy zakupy. Jesteśmy wówczas bardziej podatni na różne chwyty marketingowe stosowane przez sklepy, by klient wydał więcej pieniędzy. Zatem, zanim wybierzemy się do sklepu po weekendowe zakupy, należy nie tylko przemyśleć czego nam potrzeba, ale spisać to wszystko na kartce i robiąc zakupy trzymać się wcześniej zapisanych pozycji na liście. Sprawi to, że wchodząc do sklepu skierujemy uwagę tylko na potrzebne nam produkty i na pewno nie wydamy pieniędzy na zbędne przedmioty.

Robiąc zakupy warto porównywać ceny produktów z ich zawartością. Często jest tak, że dany produkt mimo, że jest w korzystnej cenie, to de facto jego opakowanie skrywa np. mniejszą wagę lub ilość sztuk. Dopiero w domu spokojnie wczytując się w opis zakupionego produktu okazuje się, że podjęliśmy decyzję ekonomicznie mniej korzystną.

Przed weekendem w sklepach można znaleźć wiele promocji. Często zdarza się, że są one warte uwagi, jednak pod warunkiem, że porówna się ceny w kilku sklepach. Upewnimy się w ten sposób, że dany produkt jest naprawdę w atrakcyjnej cenie. Propozycją dla osób, które planują długoterminowo, ale nie tylko, jest rozwiązanie, by zastanowić się ile pieniędzy z domowego budżetu chcemy przeznaczyć na zakupy przed długim weekendem oraz na przyjemności związane z jego spędzaniem. Dobrze jest następnie przygotować gotówkę przewidzianą na zakupy i udać się do sklepu, nie mając przy sobie dodatkowych środków. Wtedy będziemy mieli kontrolę i hamulec w razie, gdybyśmy chcieli wydać więcej pieniędzy niż założyliśmy. Podobnie należy postąpić przed wyjazdem na długi weekend. Takie rozwiązanie sprawi, że wydamy nie więcej niż zaplanowaliśmy oraz w naszym budżecie domowym zostanie więcej pieniędzy.

Jedną z wielu zalet długiego weekendu jest to, iż poza odpoczynkiem oferuje on także czas, który można poświecić na przegląd finansów domowych, zaplanowanie wydatków na następny miesiąc a nawet już teraz pomyśleć o okresie letnim i wakacjach oraz przewidzieć ich koszty. Bo choć w czasie weekendu istnieje wiele okazji, by wydać lub zaoszczędzić pieniądze, to jednak najwięcej zyskamy, kiedy spożytkujemy trochę czasu na planowanie budżetu domowego. W rezultacie odniesiemy ciąg podobnych korzyści przez cały okres, który zaplanujemy.

Mogą Cię również zainteresować