Firma rodzinna. Tak czy nie?

przez Maciej Badowski

Gro z nas stanęło przed dylematem, czy podjąć się pracy w rodzinnej firmie, czy lepiej sobie odpuścić? Od lat w naszych głowach króluje stereotyp, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Czy na pewno?

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

W zeszłym roku pewien serwis pracy w Polsce przeprowadził na ten temat badania. Wynika z nich, że połowa Polaków nie chciałaby pracować ze swoimi rodzinami. Dla porównania, badania brytyjskie dowodzą, że inicjatorzy rodzinnych biznesów są najbardziej zadowoleni ze swojej pracy.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, pracownicy rodzinnych biznesów są dużo bardziej zaangażowani i lojalni w porównaniu do osób spoza rodziny. Z badań Uniwersytetu Birmingham wynika, że nie tylko uważają swoją pracę za bardziej stabilną, ale również chętniej zgadzają się na pracę po godzinach i są ze z niej bardziej zadowoleni. W Wielkiej Brytanii formy rodzinne stanowią 21% całości biznesu. W Polsce, według badań Firmy Rodzinne w Polskiej Gospodarce – szanse i wyzwania przeprowadzonego przez PARP, firmy rodzinne stanowią 36% sektora MSP.

Z tych samych badań wynika również, że firmy rodzinne w Polsce upatrują źródeł swojej przewagi w podobnych obszarach co rodzinne firmy w Wielkiej Brytanii, uważają, że między pracownikami panuje większe zaufanie, łączy ich wspólny cel i zaangażowanie, a także pracownicy są bardziej dyspozycyjni.

Mogą Cię również zainteresować