Grecja ciągnie w dół całą Europę

366 odsłony

Przeżywająca kryzys gospodarczy Grecja, może pociągnąć inne kraje Europy w finansowe tarapaty. Jako pierwsze reagują giełdy, które z dnia na dzień coraz mocniej zniżkują.

Wyprzedaż akcji zaczęła się już wczoraj. Parkiet w Atenach stracił aż 6%, Dow Jones 1,9% a WIG 20 1,6%. Wieczorem okazało się, że Wall Street zaliczyło najgorszą sesję od niemal 3 miesięcy (liderami spadków były Alcoa (-4,34%), Caterpillar (-4,35%), Du Pont (-3,79%) oraz banki: Bank of America (-3,21%) i JP Morgan (-3,37%).

W środę giełdy kontynuują rajd w dół. O godzinie 9.30 panel europejski indeks FTSEurofirst 300 zniżkował o 0,34 punktu procentowego. Najsilniej spadają notowania banków. Barclays, Lloyds, Royal Bank of Scotland, BNP Paribas, Societe Generale i Credit Agricole traciły 1-3,7%. Nieco lepsza sytuacja jest na giełdach w Londynie, we Francji i w Niemczech – indeksy tracą tam ok. 0,3%, a FTSE 100 rósł o skromne 0,03%

Giełdy spanikowały po ogłoszeniu decyzji przez agencję Standard & Poor’s o obniżeniu ratingu kredytowego Grecji i Portugalii. Wielu ekspertów uważa teraz, że obligacje w obecnym momencie są równe zeru. Dodatkowo, odmówiono Grecji w najbliższych tygodniach pożyczki, co oznacza, że kraj stanie się niewypłacalny.

Mogą Cię również zainteresować