Ile prądu zużywa Google?

przez Katarzyna Wagner
510 odsłony

Google ujawnił informację, która była dotąd pilnie strzeżoną tajemnicą. Mianowicie chodzi o zużycie energii elektrycznej w jego centrach obliczeniowych. W zeszłym roku wyniosło ono 2,26 mld kilowatogodzin. Tyle prądu zużywa niejedno duże miasto.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Agencja podaje jako przykład, że Koblencja w Nadrenii-Palatynacie, licząca ok. 107 tys. mieszkańców, zużywa rocznie zaledwie 650 mln kilowatogodzin energii elektrycznej. O swoich „wynikach” Google poinformowało lokalną gazetę „Mercury News” w Mountain View w Kalifornii (USA), gdzie znajduje się jego siedziba. Przez całe lata firma ta nie ujawniała zużycia energii elektrycznej, aby uniemożliwić konkurencji zorientowanie się w tempie swego rozwoju. Nie wiadomo, dlaczego zdecydowała się na to właśnie teraz.

Serwery Google’a obsługują nie tylko bardzo popularną internetową wyszukiwarkę internetową, ale także portal YouTube, pocztę elektroniczną i nowy portal społecznościowy Google+, który w założeniach ma się stać konkurencją dla Facebooka. Google podkreśla, że wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, firma stara się korzystać z odnawialnych źródeł energii. Zainstalowano baterie słoneczne na dachu siedziby w Mountain View, zainwestowano setki milionów dolarów w komercyjne parki wiatrowe.

Mogą Cię również zainteresować