Internauci boją się internetu?

przez Katarzyna Wagner

Czy to nie dziwne? 30% internautów obawia się, że wszystkie strony www są niebezpieczne i zagrażają ich komputerowi. Nie wierzą także w skuteczność programów antywirusowych i zabezpieczeń w przeglądarkach.


Z badań Niemieckiej firmy Avira, która przeprowadziła swoje badanie na całym świecie wynika, że co trzeci internauta obawia się, iż wszystkie strony www są niebezpieczne. Najmniej internautów obawia się dużych portali informacyjnych, a ich bezpieczeństwo tłumaczą dużą popularnością. 50% uważa, że najwięcej wirusów jest na stronach pornograficznych, 27% boi się serwisów z nielegalnym oprogramowaniem. Co ósmy twierdzi, że niebezpieczne dla komputera są wszelkiej maści gry przeglądarkowe. Zdaniem ekspertów z Aviry, tak spory wynik obaw przed zagrożeniem świadczy o wysokiej świadomości internautów w temacie bezpieczeństwa.

Z drugiej strony użytkownicy bardzo często nie zwracają uwagi na hasła i wymyślają zbyt proste do odgadnięcia kombinacje. W lutym laboratorium AcraBit informowało o wynikach analizy haseł do kont Hotmail.com i YouRock.com, które udostępniono w sieci. Wśród 32 milionów haseł najpopularniejszym było… 123456, na które zdecydowało się 300 tysięcy użytkowników. Równie popularne były proste do złamania kombinacje „qwerty” i „password”.

Mogą Cię również zainteresować