Internet IV generacji w Polsce

Cyfrowy Polsat posiada już modem do korzystania z superszybkiego dostępu do sieci LTE. Usługa ma zostać uruchomiona już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Do końca tego roku powstanie 70 stacji bazowych sieci LTE.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Jak podkreśla Adam Kuriański, członek zarządu Mobyland jesteśmy pierwszym operatorem na świecie, który ma konsumencki modem do odbioru mobilnego internetu LTE w paśmie 1800 MHz. Zaprezentowany modem przesyła dane z prędkością 73 Mbs (pobór danych) i 25 Mb/s (wysył), ale wkrótce jeszcze przyspieszy. Zbudowała go firma IPWireless na chipsetach Altair-Semiconductors.

Urządzenie z wtyczką USB, które waży zaledwie 45 g, po podłączeniu do komputera pozwala na jednoczesną transmisję internetową czterech filmów w jakości HD. Takie możliwości sieci LTE zaprezentował Mobyland, spółka z imperium miliardera Zygmunta Solorza-Żaka, która buduje w Polsce sieć szybkiego internetu IV generacji.
Do końca tego roku sieć LTE będzie miała około 700 stacji bazowych, dzięki czemu w zasięgu Internetu znajdzie się około 7 mln Polaków. Do końca przyszłego roku stacji ma być około 2 tys. Koszt budowy szacowany jest na ok. 2 mld zł. Pieniądze na ten cel Zygmunt Solorz-Żak pozyskał dzięki sprzedaży Polsatu platformie Cyfrowy Polsat za 3,75 mld zł.

Mobyland, jako hurtownik, chce sprzedawać internet innym operatorom. Pierwszym będzie Cyfrowy Polsat. Jego prezes Dominik Libicki podtrzymuje termin wprowadzenia usług internetowych w technologii LTE w I kwartale 2011 roku. Według szacunków liczba użytkowników tego internetu wzrośnie do 2015 roku o około 8,5 mln. Bardzo prawdopodobne wydaje sie, że na rynku internetu powtórzy się historia z rynku telefonii, gdzie komórki zastępują telefony stacjonarne. Internet mobilny wyprze stacjonarny.

Mogą Cię również zainteresować