Internet w Polsce coraz szybszy

przez Przemysław Hortecki
473 odsłony

Choć początki internetu w Polsce były trudne, dziś nawet kilku gigabitowe łącze to już niemal standard w wielu polskich domach. Standard, którego może nam pozazdrościć Europa Zachodnia.

źródło: flickr.comźródło: flickr.com

Wszystko zaczęło się od prędkości 9 600 bitów na sekundę. Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia utrzymanie takiego łącza kosztowało majątek. Obecnie szybkość internetu jest nawet kilka tysięcy razy większa i co najważniejsze znacznie tańsza.  

Ostatnie lata mocno zbliżyły polski internet do światowej czołówki. Unijne dotacje, inwestycje w infrastrukturę oraz inicjatywy prywatnych firm z branży telekomunikacyjnej sprawiły, że zajmujemy 28 miejsce na świecie zarówno pod względem ogólnej średniej prędkości łączy (5 Mb/s), jak i średniej dostępowej dla najszybszych połączeń (22 Mb/s). Daleko w tyle zostawiamy znacznie bogatsze kraje jak: Francję, Włochy czy Norwegię. Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polska ma największą wśród wysoko uprzemysłowionych państw świata dynamikę przyrostu dostępu do szerokopasmowego internetu w sieciach stacjonarnych. Takie łącze ma u nas średnio 15 na 100 osób. Jeśli chodzi o internet radiowy Polska z nasyceniem 53,5% (na 100 mieszkańców) znajduje się w pierwszej piętnastce krajów świata.

Przyspieszenie na łączach

W Polsce, w standardowych ofertach operatorów pojawiają się już łącza o przepustowości 1 Gb/s. Tak szybki internet oferuje m.in. Moico. Co więcej jest to łącze symetryczne, a więc prędkość wysyłania jest identyczna jak pobierania. Sporymi szybkościami mogą pochwalić się również Vectra, czy UPC. W ofercie tych firm znajdziemy internet o prędkościach 150-160 Mb/s.

Niestety wybór najlepszych opcji internetowych nadal ograniczony jest do największych miast. Mimo, że operatorzy stale rozwijają swoją infrastrukturę, to dzieje się to głównie w największych aglomeracjach. Jak przedstawia się szybkość pobierania danych w Polsce? Z raportu firmy Pando Networks wynika, że z najszybszego internetu korzystają mieszkańcy Świnoujścia (5,98 Mb/s), Chorzowa (5,80 Mb/s) oraz Stargardu Szczecińskiego (5,74 Mb/s). Najwolniejsze łącza są w Krośnie (2 Mb/s), Stalowej Woli (1,95 Mb/s) oraz Ełku (1,45 Mb/s).

Przyszłość to światłowody

Do niedawna stosowane były głównie w celach dekoracyjnych. Szybko się jednak okazało, że ich właściwości są znacznie szersze. Dziś wiązki włókien światłowodowych powszechnie wykorzystywane są w telekomunikacji i transmisji danych. Aktualnie ich teoretyczna (maksymalna) przepustowość to nawet 3 Tb/s. Bez wątpienia droga do szybkiego internetu prowadzi światłowodami. Jaka prędkość czeka nas w przyszłości? Trudno teraz odpowiedzieć na to pytanie. Pewne jest natomiast jedno. Łącza internetowe będą przyspieszać, ale w ślad za nimi muszą pójść dostawcy treści. Oni również powinni dostosować infrastrukturę do tego, aby ich serwery mogły dostarczyć dane z odpowiednią prędkością.

Mogą Cię również zainteresować