Internetowi giganci pozwani

przez Piotr Hoffmann, źródło: Reuters
359 odsłony

Koncern związany ze współzałożycielem Microsoftu – Paulem Allenem, pozwał jedenaście wielkich korporacji, w tym Apple, Google i Facebook i oskarżył je o naruszenie patentów technologicznych – podał „Reuters”.


Ponoć naruszone zostały cztery patenty, a miały tego dokonać giganty od nowych technologii i mediów z Doliny Krzemowej: AOL, eBay, Facebook, Netflix, Office Depot, OfficeMax, Staples, Yahoo i należący do Google’a YouTube. W odpowiedzi firmy Google, Facebook i eBay podały, że będą walczyć z oskarżeniami. Apple, AOL, Office Depot, Netflix i OfficeMax odmówiły komentarza. Pozostałe firmy nie odpowiedziały na prośbę o komentarz.

Zdaniem ekspertów firmy, które nie prowadzą produkcji, ale wykorzystują stare patenty w celach sądowych (mowa o Interval Licensing powiązanej z Paulem Allenem) często posuwają się do takich gróźb. Jednak pozew wskazuje, że długa wspólna historia Allena i Google, w tym początkowe finansowanie założycieli mogą wyróżnić tę sprawę na tle innych, podobnych.

Według „Forbesa” Paul Allen plasuje się na 37 miejscu listy najbogatszych ludzi świata. Jest współzałożycielem Interval Research (1992 rok), firmy która rozwija technologie telekomunikacyjne i komputerowe. Firma, która w pewnym momencie zatrudniała ponad 110 naukowców i inżynierów, przez kilka lat składała wnioski patentowe dotyczące wyszukiwania internetowego i innowacji w dziedzinie wyświetlania wyników i jest obecnie właścicielem tych patentów.

Mogą Cię również zainteresować