Jak osiągnąć sukces i pozostać szczęśliwym człowiekiem?

przez Olga Wójcik

Sukces – zarówno ten zawodowy, jak i prywatny, nie jest kwestią przypadku. Podobnie jak porażka. Ludzi sukcesu cechuje optymizm, wiara w swoje możliwości, pewność siebie i umiejętność wyznaczania sobie celów. Ludzie z taką osobowością osiągają uprawnione cele i potrafią się tym cieszyć.

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Jak zatem sprawić, aby na drodze zawodowej – np. rozwijając swoje struktury w systemie network marketing – odkrywać w sobie jedynie te pozytywne cechy? Jak pokazują badania przeprowadzone przez CBOS „Sukces życiowy i jego determinanty” dobra praca jest najczęściej wymieniana obok życia rodzinnego, jako warunek życiowego sukcesu. Bowiem satysfakcja z pracy wpływa na przekonanie o tym, czy odnieśliśmy w życiu sukces czy też nie. Im większe zadowolenie z wykonywanego zawodu, tym większe przekonanie o poziomie sukcesu. Jednak jak go osiągnąć?

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda udowadniają, że najważniejsze jest posiadanie umiejętności wyznaczania sobie celu. Podczas eksperymentu zapytano studentów ostatniego roku, ilu z nich spisało swoje życiowe plany i marzenia. Zaledwie 3% odpowiedziało, że miało jasno wyznaczone i spisane cele. Z kolei 13% wyznaczyło sobie cele, ale ich nie spisało, a aż 84% nie sprecyzowało swoich celów. Po upływie dziesięciu lat okazało się, że osoby, które spisały swoje cele, zwiększyły swoje szanse na to aby osiągnąć sukces 10-krotnie!

Jednak, gdy uda nam się zrealizować zawodowe marzenia, przychodzi moment, w którym nie motywują nas już pieniądze. Praca zaczyna się nudzić, awans i perspektywy rozwoju przestają ekscytować. Jak należy zareagować w takim momencie?

– Zacznij od doceniania małych rzeczy, potem naucz się cieszyć z osiągniętych sukcesów – tych drobnych i ogromnych. To prosta, lecz prawdziwa recepta na zbudowanie wewnętrznej pewności siebie. Badania dowodzą, że codzienne spisywanie swoich pozytywnych myśli działa odstresowująco. Podczas organizowanych przeze mnie treningów „Kariera na 125%” przekonuję, że odnalezienie w sobie optymizmu to podstawa do uniknięcia wypalenia, osiągnięcia sukcesu i pozostania szczęśliwym człowiekiem – podpowiada dr Ksenia Alpern – ekspert w dziedzinie kreowania kariery, życia zawodowego oraz biznesu, coach, trener i mówca motywacyjny.

Aby zbudować lub wzmocnić swoją pewność siebie, która przybliża do osiągniecia sukcesu zawodowego, można skorzystać z porady coacha np. uczestnicząc w warsztatach, takich jak „Kariera na 125%” czy podczas osobistych spotykań z trenerem. Tego typu ćwiczenia można wykonywać również samodzielnie. Niemiecki coach Hanns-Georg Wolff opracował trening zwany ego-coaching. Ma on na celu przekonanie, że sukces zależy od nas samych, należy jednak obiektywnie ocenić własne możliwości.

Dr Ksenia Alpern Dr Ksenia Alpern 

Dr Ksenia Alpern – ekspert w dziedzinie kreowania kariery, życia zawodowego oraz biznesu. Jest zarówno coachem, trenerem oraz mówcą motywacyjnym. Jest absolwentką Programu Kirklanda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Obroniła doktorat w Ramach Programu Komisji Europejskiej Erazmus Mundus. Od 2014 roku działa jako coach, prowadzi własną firmę Ksenia Coaching. Prowadzi Coaching indywidualny i grupowy metodą International Coach Federation. Skończyła kurs Professinal Coach Międzynarodowej Federacji Coachingu oraz kurs coachingu grupowego, prowadzonego przez Profi Biznes Sсhool. Organizuje również treningi coachingowe „Kariera na 125%”. Najbliższe, prowadzone przez nią wydarzenie, odbędzie się 25 listopada br. w Warsaw Tower Trade w Warszawie. W trakcie warsztatów przekonuje do idei „ belive your way”, dzięki której uczy jak słuchać samego siebie i odkrywać drzemiący w nas potencjał. 

Mogą Cię również zainteresować