Jak przyspieszyć osiąganie swoich celów?

przez Magdalena Bienia
660 odsłony

Czy zdarzyło Ci się kiedyś wyznaczyć jakiś cel, a później go nie zrealizować? Czy w swoim życiu masz dużo obowiązków, czuwasz nad różnymi projektami i zdarza Ci się o czymś zapomnieć lub przekładać zadania na kolejny, kolejny i jeszcze kolejny dzień? To normalne. Każdemu się to zdarza. Ale jak temu zaradzić? Oto 13 kroków do większej produktywności, skuteczności i czerpania więcej radości z życia…

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Przypomnij sobie te wszystkie sytuacje, w których bardzo Ci na czymś zależało (np. spędzenie czasu z bliskimi lub oddanie się swojej pasji), ale w wyniku upływających terminów realizacji zadań musiałeś rezygnować z tych przyjemności na rzecz pracy czy biznesu. Czy nie byłoby przyjemnie móc działać zgodnie z wcześniej przygotowanym planem? Oczywiście, że tak! – odpowiesz.

Wyobraź sobie, że możesz tak zorganizować siebie i swoje życie, aby mieć czas na wszystko: na swoje pasje, dla rodziny, dla przyjaciół, na realizowanie tych małych i tych wielkich celów, które przed Tobą stoją!

Jak zatem należałoby działać aby przyspieszyć osiągnie celów, być bardziej produktywnym, skutecznym i móc czerpać więcej radości z życia?

1. Zastanów się, gdzie zaczynasz czyli m.in. kim jesteś, co jest dla Ciebie ważne, jakie są Twoje priorytety?

2. Stwórz wizję siebie w przyszłości (za rok, pięć lat, etc.) – kim chcesz być, jak chcesz aby wyglądały poszczególne obszary Twojego życia (trzy podstawowe to: życie osobiste, relacje z innymi, kariera zawodowa)?

3. Wyznacz konkretne cele – wg metody SMART na podstawie wcześniej opisanej wizji wyznacz konkretne cele, pamiętaj by zapisać je w czasie teraźniejszym, w pozytywnej formie.

4. Podziel cele na etapy – aby roczny cel został zrealizowany potrzebujesz podzielić go na poszczególne etapy – najlepiej kwartały, miesiące, tygodnie i dni, a później realizować poszczególne etapy celów.

5. Planuj każdy dzień – mając wyznaczone cele na każdy dzień, codziennie wieczorem przygotuj się do ich realizacji – zastanów się, co Ci będzie potrzebne, skąd to weźmiesz, jakie inne zadania potrzebujesz wykonać?

6. Bądź przewidujący – mając przed sobą plan na kolejny dzień, zastanów się jakie bieżące wydarzenia mogą się pojawić, które mogą spowodować opóźnienia w realizacji wcześniej przygotowanego planu.

7. Bądź WYTRWAŁY – utrzymuj motywację. O tym jak utrzymać motywację uczę m.in. w BEZPŁATNYM e-kursie „Jak mieć więcej czasu? Sprawdzone i skuteczne strategie.” Możesz się na niego zapisać pod adresem: www.jakmiecwiecejczasu.pl

8. Monitoruj swoje postępy – sprawdzaj na jakim jesteś etapie, każdego dnia zrób podsumowanie tego, co już wykonałeś, kończ to, co zaczynasz; pilnuj realizacji celów tygodniowych – na nich opiera się Twój długoterminowy sukces.

9. Bądź skoncentrowany na tym, co robisz i co zaplanowałeś zrobić. Dzień zaczynaj od najtrudniejszych zadań i wyeliminuj wszelkie rozpraszacze (wyłącz telefon, nie włączaj Facebooka, zrezygnuj ze sprawdzania poczty rano – jeśli wiesz, że lista maili może spowolnić wykonywanie przez Ciebie najważniejszych zadań).

10. Ogranicz czas na wykonywanie zadań – każde zadanie zajmuje tyle czasu, ile na nie przeznaczymy, tzn. że nasza podświadomość jest w stanie mocno pomóc nam w osiągnięciu celu jeśli tylko będziemy ją trenować. Wyznaczaj sobie jaką ilość czasu chcesz poświecić na poszczególne zadania z Twojej listy zadań. I pilnuj tego, żeby kończyć tak szybko jak to możliwe – będziesz miał więcej wolnego.

11. Planuj odpoczynek – niezależnie od swojej skuteczności. Już nie jeden, który chciał być silniejszy niż organizm, przekonał się na sobie, że każdy ma granice wytrzymałości. Będziesz zdecydowanie szybciej działać jeśli będziesz wystarczająco wypoczęty. Fizycznie i psychicznie.

12. Baw się tym, co robisz – niech każde działanie sprawia Ci radość, podchodź do wszystkiego na luzie, czuj chwilę i bądź jak dziecko zaabsorbowane zabawą. Im więcej „zabawy” tym większa efektywność i szybciej zrealizujesz swoje cele.

Świetnie. Masz 12 wskazówek, które zapewnią Ci sukces, ale nawet najlepszy przepis nie zadziała, jeśli nie będziesz go stosować. Wiemy przecież, że z dobrymi chęciami różnie bywa i nawet te najpewniejsze są poddawane próbom, dlatego to jeszcze nie wszystko. Czas na najważniejsze:

13. Stosuj właściwe narzędzia do planowania – co to właściwe znaczy? Takie, które będą Ci pozwalały zachować kontrolę nad wszystkim, co powyżej, które będą miały miejsce na autorefleksję w punkcie wyjścia, na stworzenie własnej wizji, na opisanie swoich celów, które pozwolą je na bieżąco kontrolować i które zawsze będziesz mieć pod ręką. Takim narzędziem powinien być m.in. odpowiedni kalendarz.

Na próżno jednak przekopywać półki sklepowe w poszukiwaniu takiego odpowiedniego narzędzia, bo prawdopodobnie nawet jeśli już Ci się udało jakiś kalendarz znaleźć i tak nie spełnia on wszystkich powyższych punktów. Wiem, bo sama zawsze takiego szukałam i nigdy, nigdzie nie znalazłam.

Dlatego postanowiłam pomóc przedsiębiorcom oraz wszystkim, którym zależy na osiąganiu własnych celów i stworzyłam kalendarz, który będzie Cię wręcz „zmuszał” do efektywnego działania. Zapraszam Cię byś już teraz zagłębił się w „Projekt Twoje Życie 2015”.

Nawet jeśli masz już kalendarz na 2015 rok wejdź na www.leadershop.pl i dowiedz się DLACZEGO pomimo, że już marzec, warto abyś zrobił sobie prezent. Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę mnóstwo sukcesów w 2015 roku!

 

Magdalena BieniaMagdalena Bienia

Autorka tekstu i kalendarza jest trenerką, ekspertem ds. planowania i zwiększania produktywności. Mówca motywacyjny, coach wystąpień publicznych. Twórczyni kompleksowego systemu rozwoju i zwiększania własnej efektywności Bridge Success System™. Właścicielka Instytutu Kreowania Osobowości. Praktyk w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim, negocjacjami, rekrutacją, sprzedażą, finansami. W biznesie od 2004 roku (przez 10 lat związana z jedną z wiodących firm MLM w Polsce). Prywatnie optymistka i entuzjastka podejmowania nowych wyzwań oraz pasjonatka zdrowego stylu życia i dobrej zabawy.

Mogą Cię również zainteresować