Joga dobra dla firm

przez Piotr Hoffmann

Specjaliści od psychologii biznesu i zarządzania nieustająco poszukują nowych metod, dzięki, którym uda się poprawić efektywność pracy i wpłynąć pozytywnie na nastawienie do jej wykonywania. Co ma z tym wspólnego joga?

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Otóż Indian Institute of Management-Bangalore postanowił sprawdzić, jak na pracę wpłynie wprowadzenie zajęć z jogi. Okazało się, że jest to świetny pomysł! Badania przeprowadzono na grupie 60 menedżerów. Podzielono ich na dwa zespoły. Jeden 30 osobowy zespół ćwiczył jogę przez 6 tygodni w wymiarze 30 godzin zajęć praktycznych oraz 25 zajęć teoretycznych. Taka jest filozofia jogi. Drugi zespół otrzymał odpowiednio 30 godzinną dawkę ćwiczeń fizycznych oraz 25 godzin wykładów o sukcesie w życiu opartych na współczesnych nurtach filozoficznych.

Okazało się, że menedżerowie, którzy ćwiczyli jogę osiągali wyższe wyniki w testach inteligencji emocjonalnej. Osoby te stały się również bardziej samo-świadome i zyskały większy dystans do siebie i świata, co przekładało się na lepsze prowadzenie zespołu. Choć obie grupy odczuły poprawę zdrowia fizycznego to jednak w grupie ćwiczącej jogę poprawa nastąpiła również w głębszym stopniu w obszarze psychologicznym.

Mogą Cię również zainteresować