Już 42% zarażonych komputerów w Polsce

104

Mowa o wirusach pisanych i wyspecjalizowanych pod poszczególnych użytkowników. Podobno w Polsce zainfekowanych jest już 42% komputerów. Coraz częściej wirusy atakują też smartfony.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Ofiary wirusów często nie wiedzą, że ich sprzęt został zainfekowany. Szkodliwe aplikacje pisane są tak, aby były niezauważalne. Zamaskowane czekają na wskazówki od swojego twórcy i dopiero w określonym momencie zaczynają działać. Wirusy nie mogą bezpośrednio uszkodzić sprzętu komputerowego. Jednak efekty ich działań mogą być bardzo poważne: od całkowitego zniszczenia wszystkich informacji zapisanych w komputerze, po uruchamianie dokuczliwych programów.

Wirusy instalowane za pomocą malweru mogą umożliwić kradzież danych, a dialery mogą nabić rachunek telefoniczny właściciela zainfekowanego komputera, przekierowując połączenie modemowe na dodatkowo płatne numery. Ostatnio szczególnie groźny był trojan Asprox.N.

Coraz więcej jest też wirusów dedykowanych urządzeniom mobilnym: smartfonom i tabletom. Jeden z takich wirusów wyspecjalizowany na telefony z oprogramowaniem Android, wysyłał bez wiedzy użytkownika SMSy na numery Premium. Tworzenie wirusów to biznes, który przynosi przestępcom ogromne zyski. Cyberprzestępcy podążają za pieniędzmi użytkownika. Z danych wynika, że 75% ataków dotyka liczby nie większej niż 50 komputerów jednocześnie. Oszustom, zamiast atakować miliony użytkowników naraz, opłaca się starannie wybierać swoje ofiary i podsuwać im takiego wirusa, który akurat u nich zadziała.

Mogą Cię również zainteresować