Kapsuły do transportu pasażerów

przez Marek Wyrzychowsk
806 odsłony

Jeżeli spojrzymy na środki komunikacji publicznej, to możemy odnieść wrażenie, że technologia wcale nie rozwija się w zastraszającym tempie. Ale nic bardziej mylnego. Być może już wkrótce transport zbiorowy czeka rewolucja.


Świetnym przykładem może być terminal londyńskiego lotniska Heathrow. Zatłoczone autobusy zastąpiono tam wygodnymi 4 miejscowymi kapsułami, które są wzywane w razie potrzeby. Niewielkie elektryczne kapsuły kursują na specjalnie przygotowanej trasie, której długość wynosi prawie 4 kilometry. Kapsuły są w stanie rozpędzić się do 40 km/h. Cały system sterowany jest komputerowo. W środku nie ma elementów pozwalających na kontrolę kierunku jazdy.

Zadaniem pasażera jest jedynie wciśnięcie przycisku odpowiadającego za wybór miejsca docelowego.Wkrótce podobne rozwiązania mogą pojawić się na wybranych lotniskach w Stanach Zjednoczonych, a także w kalifornijskim mieście Moutain View. Kapsuły są znacznie tańsze od budowy szybkiej kolei i bardziej ekologiczne od autobusów. Poniżej film prezentujący to nowatorskie rozwiązanie:

Mogą Cię również zainteresować