Kiedy uznajemy się za bogatych?

przez Katarzyna Wagner

Ile musiałbyś mieć pieniędzy aby uznać, że jesteś bogaty? Milion złotych? Dwa? Dziesięć? Postrzeganie bogactwa zmienia się wraz z ilością posiadanych pieniędzy. Mając ich więcej, próg bogactwa się przesuwa.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Fundusz powierniczy Fidelity Investments przeprowadził wśród 1 000 amerykańskich milionerów badanie dotyczące tego, czy uważają się za osoby bogate. Średnia majątku w badanej grupie wyniosła 3,5 mln dolarów, jednak nie mniej niż 1 milion dolarów. Milionerzy jednak wcale tak nie myślą. Aż 42% osób z badanej grupy wcale nie uważa się za osobę bogatą. Ile musieliby zarobić, żeby uznać się za osoby zamożne? Okazało się, że około 7,5 mln dolarów.

Próg bogactwa rośnie zarówno z wiekiem, jak i ilością posiadanych pieniędzy. Wpływ na to mają niewątpliwie porównania społeczne. Nie od dziś wiadomo, że wśród znajomych mamy osoby o podobnym statusie – zatem koledzy milionerów również z reguły nie są biedakami. Kiedy więc koledze powodzi się dobrze bądź lepiej, oczekiwania milionera też rosną i jego poziom posiadania wcale nie wydaje mu się już aż tak wybitnie spory. Pracodawcy mogliby z tego wyciągnąć niezbyt korzystny dla pracowników wniosek – niezależnie od tego, ile nie zapłacisz pracownikowi, i tak będzie niezadowolony.

Mogą Cię również zainteresować