Kobiety inwestują w kobiety

przez Katarzyna Wagner
352 odsłony

29 listopada br. rozpoczęła się w Warszawie realizacja Programu Mentoringu dla Kobiet Przedsiębiorczych. Najbardziej wpływowe damy polskiego biznesu wzięły pod swoje skrzydła grupę swoich następczyń, przyszłych liderek.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Szesnaście kobiet bierze udział w pierwszej edycji Programu Mentoringu dla Kobiet Przedsiębiorczych, organizowanym przez Vital Voices Chapter Poland w Warszawie. Laureatki są mentorowane na zasadzie „job shadowing” – stałego towarzyszenia i obserwacji przy pracy – przez czołowe przedstawicielki polskiego biznesu.
Kariery zawodowe kobiet rzadziej niż mężczyzn przebiegają bez przerw spowodowanych np. życiem rodzinnym. Odzwierciedla to chociażby odsetek kobiet na najwyższych stanowiskach menedżerskich, który nadal jest bardzo niski. I chociaż coraz więcej kobiet podejmuje wyzwanie przywództwa w organizacjach i forsuje innowacyjne rozwiązania biznesowe, wspieranie kolejnych pokoleń kobiet liderek jest ważne i aktualne.

Program Mentoringu dla Kobiet Przedsiębiorczych Vital Voices Chapter Poland jest realizowany w Warszawie od 29 listopada do 10 grudnia br. Rekrutacja do programu trwała przez wrzesień i październik br. Organizatorzy otrzymali 89 zgłoszeń od młodych kobiet – liderek biznesu z całej Polski a także z Wielkiej Brytanii. Kandydatki przeszły przez trzy etapy rekrutacji: formularz zgłoszeniowy, esej w języku angielskim i rozmowę z komisją złożoną z przedstawicieli: Ambasady USA w Polsce, mentorek i polskiego oddziału Vital Voices. Ponad połowa laureatek pracuje w Warszawie. Wszystkie panie mają co najmniej 5 lat doświadczenia zawodowego, są na średnim lub wyższym szczeblu kariery zawodowej i posiadają udokumentowane działania pro publico bono. Większość pracuje w dużych, międzynarodowych firmach. Kilka z nich ma dzieci wieku do 10 lat, a średnia wieku w całej grupie to 33,5 roku.

Dlaczego zgłosiły się do programu? Większość laureatek poszukuje wzorców zarządzania dużymi organizacjami, inspiracji do działania. Zależy im na rozwijaniu umiejętności menedżerskich i przywódczych. Rozważają, w jakim kierunku ma rozwijać się ich kariera zawodowa. Kilka z nich myśli o założeniu własnej firmy.

Unikatową wartością programu jest fakt, że laureatki spędzą kilka dni ze swoją mentorką w jej firmie. Poprzez zanurzenie się w świecie zawodowym mentorek przejdą przyspieszony staż zawodowy np. przy stanowisku prezesa lub osoby zarządzającej dużej organizacji. To unikatowe doświadczenie ma zaowocować zdobyciem różnorodnych umiejętności i poznaniem najlepszych praktyk, np. na polu zarządzania firmą. Takich niemierzalnych umiejętności przywództwa oraz wiedzy z zakresu kultury i norm zachowań w organizacjach najlepiej uczyć się w drodze tzw. nauki zachowań, czyli właśnie przez mentoring.

Dr Daria Tataj jest jedną z czterech Polek uznanych za przyszłe liderki globalnego biznesu. W 2006 roku została zaproszona przez Amerykański Departament Stanu oraz magazyn „Fortune” na miesięczny program mentoringu. Mentoring polegał na obserwacji pracy pani Pat Fili-Krushel, wiceprezesa Time Warner, jednego z największych na świecie koncernów medialnych.

Daria Tataj tak wspomina swoje doświadczenia: – Czas jaki spędziłam z moją mentorką pozwolił mi uwierzyć w siebie. Dał mi obycie w świecie wielkiego biznesu i dostęp do sieci kontaktów na najwyższym szczeblu. To doświadczenie ogromnie wpłynęło na moje życie zawodowe i procentuje do dziś. Po 4 latach od zakończenia programu nadal utrzymuję kontakt z moją mentorką i zawsze mogę poprosić o jej radę. Obcowanie z nią było najlepszym szkoleniem z przywództwa, jakie mogę sobie wyobrazić. Czy warto wspierać kobiety przez realizacje tego typu programów? Tak! Moja mentorka często powtarza, że nigdy nie osiągnęłaby tak wiele, gdyby nie pomoc innych kobiet. Ja też wiele zawdzięczam innym kobietom i dlatego razem z koleżankami ze studiów MBA założyłyśmy Fundację Diadem i od 10 lat wspieramy rozwój kobiet.

W Programie Mentoring liczy się fakt nawiązania osobistej relacji z mentorką, dla której ważne jest poznanie podopiecznej, jej aspiracji zawodowych i życiowych oraz służenie jej radą. W świecie dużych firm i skomplikowanych struktur nie jest łatwo nawiązać relację między przełożonym a menedżerem, która sprzyjałaby mentoringowi. Dlatego niewiele organizacji i środowisk może sobie dzisiaj pozwolić na jego kultywowanie. Ten program odpowiada na tą potrzebę. Zgodnie ze swoją ideą, mentoring nie ma doraźnego celu. Dlatego mentorki programu będą koncentrować się na osobie swojej mentee, wspierając jej rozwój. Jest to jedna z zasadniczych różnic pomiędzy mentoringiem a coachingiem, którego domeną jest praca zawodowa i zwiększanie efektywności.

Każda mentorka wybrana do programu ma indywidualny styl, wynikający z jej charakteru i osobowości. Mentoring wymaga delikatności, otwarcia i dialogu. Wydaje się więc stworzony dla kobiet i nie bez powodu mentorkami w programie są wyłącznie panie – wybitne kobiety polskiego biznesu i sektora organizacji pozarządowych. Zgodnie z generalną zasadą mentoringu, to mentee wybrane do Programu sugerowały kogo chciałby mieć za mentorkę.

– Zależy nam na stworzeniu sieci networkingowej naszych mentee. Po zakończeniu programu będą miały kontakt nie tylko ze swoją mentorką, ale także z pozostałymi laureatkami – mówi Agnieszka Bilińska, dyrektor programowa Vital Voices Chapter Poland.

Dwa tygodnie Programu Mentoringu będą obfitować w wiele dodatkowych wydarzeń. 29 listopada laureatki spotkały się ze sobą i poznały wszystkie mentorki na oficjalnym rozpoczęciu programu w rezydencji Ambasadora USA. 30 listopada przeszły kilkugodzinne szkolenie, które poprowadziła Kristen Manos – doświadczona mentorka i ambasadorka Vital Voices Global Partnership. Manos jest liderką biznesu o bogatym doświadczeniu w dziedzinach: marketingu, finansów, produkcji i zarządzania. Jest także członkinią Komitetu 200 (Committee of 200) – niezwykle prestiżowej międzynarodowej organizacji, która zrzesza najbardziej utytułowane przedsiębiorcze kobiety i liderki korporacji – z całego świata. Ponadto, laureatki programu wezmą udział w kursie „Sztuki Skutecznego Przywództwa” realizowanym przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz w szkoleniu medialnym w TVN Media School.

Vital Voices Chapter Poland to polski oddział Vital Voices Global Partnership, amerykańskiej NGO założonej m.in. przez Hillary Clinton i Madeleine Albright w 1997 roku. Organizacja identyfikuje, szkoli i wspiera działania kobiet liderek na całym świecie. Partnerami Vital Voices Chapter Poland są: Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Amerykańska Izba Handlowa w Polsce, Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz Polish Professional Women Network. Inkubatorem działań Vital Voices w Polsce jest Fundacja Diadem, która wspiera przedsiębiorczość, propagowanie interdyscyplinarnego rozwoju kadry zarządzającej i aktywizację kobiet w życiu zawodowym i społecznym. Honorową przewodniczącą Vital Voices w Polsce jest prezes fundacji „Porozumienie Bez Barier“ – Jolanta Kwaśniewska.

Mogą Cię również zainteresować