Koniec urlopów w marcu

przez Tomasz Głowacki
399 odsłony

Zaległe urlopy to zmora pracowników etatowych. Zawsze muszą je wykorzystać do marca. A wiadomo, że ta pora roku nie sprzyja dobremu odpoczynkowi. Dlatego też inspekcja pracy chce zmienić przepisy i znacznie wydłużyć termin wykorzystania zaległego urlopu – czytamy w „Gazecie Prawnej”.


Pracownicy mogą zyskać więcej czasu na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego. Jak podaje „Gazeta Prawna”, Państwowa Inspekcja Pracy chce, aby firmy mogły udzielać go podwładnym do końca sierpnia następnego roku. W tym momencie muszą wysyłać pracowników na niewykorzystany urlop do końca marca kolejnego roku. PIP złożyła wniosek do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o przygotowanie takiej zmiany przepisów.

Dlaczego PIP chce takiej zmiany? Jest to wynik pracy komisji trójstronnej. – Takie rozwiązanie powinno wejść w życie, bo obecne przepisy o udzielaniu zaległego urlopu to czysta fikcja. Niemalże w każdej firmie pracownicy mają zaległe urlopy i wykorzystują je często po 31 marca następnego roku – powiedział Janusz Łaznowski z NSZZ „Solidarność”.

Mogą Cię również zainteresować