Mamy o blisko milion mniej obywateli

przez Maciej Badowski

Szacuje się, że z Polski wyjechało około miliona obywateli. Są to ci, którzy wyruszyli za pracą po wstąpieniu do UE i nie zamierzają wracać. Demografowie naciskają GUS, aby ten zweryfikował liczbę mieszkańców naszego kraju. Ludność Polski liczy obecnie nie 38,2 mln, ale 36,8 mln, a może nawet mniej.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Z wyliczeń wynika, że Polska straciła ponad milion mieszkańców, którzy wyjechali po 2004 roku i nie wrócili już do kraju. Gro z nich nawet podczas ostatniego kryzysu świetnie sobie radziła za granicą. Polacy chętnie zakładają firmy na obczyźnie, dokształcają się i pną się do góry. Ci, którzy wyjechali zgodnie twierdzą, że w Polsce nie widać zmian, które mogłyby ich przyciągnąć z powrotem do kraju. Według oficjalnych statystyk w 2009 roku za granicą przebywało blisko 1,9 mln naszych rodaków.

Polscy eksperci twierdzą, że dane GUS są nieoszacowane. Wskazują na to choćby statystyki brytyjskie i irlandzkie. Ponoć można przyjąć, że za granicą przebywa 2,4 mln naszych rodaków. Ponadto zdaniem ekspertów połowa z nich już nie wróci. Nawet według GUS blisko 75% Polaków przebywających za granicą jest tam już ponad rok. Z tego też powodu, zgodnie z definicją ustaloną przez ONZ, powinni oni być wliczani do ludności kraju, w którym przebywają.

Mogą Cię również zainteresować