Matki karmiące mniej kompetentne?

273 odsłony

Czy fakt, że młoda matka karmi piersią, może mieć wpływ na to, w jaki sposób zostanie oceniona jej praca? Niestety tak. Niestety, ponieważ jak wynika z przeprowadzonych badań, matka karmiąca postrzegana jest jako mniej kompetentna i przez to mniej chętnie zatrudniana.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Dość niepokojące wyniki płyną z przeprowadzonych w L.A. badań w obszarze postrzegania przez pracodawców kobiet w pracy, w szczególności młodych mam. Badani mieli oceniać kompetencje różnych grup kobiet: kobiet bez dzieci, matek i matek karmiących w zakresie przydatności do pracy, umiejętności matematycznych oraz prawdopodobieństwa zatrudnienia.

Matki karmiące zostały za każdym razem ocenione jako gorsze niż pozostałe grupy a prawdopodobieństwo ich zatrudnienia również było wyraźnie niższe niż kobiet z pozostałych dwóch grup. Niższa ocena kompetencji matki karmiącej piersią była gorsza zarówno wtedy, kiedy kompetencje kobiet oceniali mężczyźni, jak i wtedy, kiedy oceniali je kobiety. Taka dyskryminacja matek, które karmią piersią, nie przekłada się wprawdzie bezpośrednio na szanse matki na otrzymanie pracy, ale u kobiet już pracujących, których pracodawcy wiedzą o karmieniu, może oznaczać gorszą ocenę pracy. Ocenę, która będzie wynikała, jak udowodniły badania, ze stereotypu.

Mogą Cię również zainteresować