Miasto przyszłości według Panasonica

Zielone miasta, które w przyszłości mają być czymś normalnym, już teraz goszczą na deskach kreślarskich wielu projektantów. Jednak tym razem zajęto się czymś, co według wielu naukowców i inwestorów wejdzie w życie już za dwa lata.


Panasonic i osiem innych przedsiębiorstw pracują wspólnie pełną parą nad projektem Fujisawa Sustainable Smart Town (SST). Zrównoważone inteligentne miasto ma zajmować powierzchnię 19 hektarów i pomieścić 3000 mieszkańców, którzy będą obcować z „zieloną” energią na co dzień. Uroczyste otwarcie nowoczesnego miasta datuje się już na 2014 rok. Projekt SST opiera się wyłącznie na ekologicznych funkcjach stworzonych od początku zamiast zamiany istniejących rozwiązań w bardziej przyjazne środowisku. Panasonic oczekuje, że uda się wprowadzić elektryczne samochody i stacje ich ładowania, wszechobecne panele słoneczne z czujnikami oświetlenia, aby monitorować zużycie energii i tym samym zredukować emisję dwutlenku węgla o 70% od poziomu z 1990 roku. Cały obszar będzie również nasycony dużą ilością zieleni.

Brzmi to jak utopijna wizja szalonego futurysty, lecz jeśli można generować swoją własną, czystą energię i pompować ją w społeczeństwo bez większych problemów, to SST jest projektem, który pokaże, jak będzie wyglądać nasz świat, kiedy ropa naftowa się skończy. Wszystko zależy od tego, ile całe przedsięwzięcie będzie kosztować. Najbliższe sześć miesięcy będzie przeznaczone na projektowanie ogólnego wyglądu i architektury miasta, a w 2018 roku SST powinno być w pełni zamieszkałym i funkcjonalnym obszarem. Prawdopodobnie w świadomym energii społeczeństwie używanie wszystkich gadżetów nie będzie dozwolone. Do użytku zostaną dopuszczone tylko te, które spełniają określone wymogi. Panasonic opanuje rynek elektroniczny w całym mieście i podyktuje takie warunki, jakich żaden inny producent nie będzie mógł spełnić.

Mogą Cię również zainteresować