Mikrokredyty dla bezrobotnych?

przez Marek Wyrzychowski
403 odsłony

Unia Europejska planuje udzielanie bezrobotnym mikrokredytów, mających im pomóc w zorganizowaniu sobie pracy na własny rachunek – poinformował w piątek w Barcelonie unijny komisarz ds. zatrudnienia Vladimir Szpidla.

Po nieformalnym spotkaniu z unijnymi ministrami pracy i spraw socjalnych Szpidla powiedział, że do dyspozycji jest na ten program ok. 100 milionów euro.


Mikrokredytów ma udzielać Europejski Bank Inwestycyjny. Inicjatywa jest adresowana do bezrobotnej młodzieży oraz do tych, którzy nie zdołali znaleźć pracy przez długi okres. Agencja dpa zwraca uwagę, że ludziom z tych grup, pragnącym podjąć samodzielną działalność gospodarczą, banki prywatne często odmawiają finansowania. Jak będzie tym razem? Zobaczymy. Oby pieniądze nie poszły na kolejny projekt typu 50+, gdzie bezrobotnych zamiast działania, uczy się jak sporządzić ładne CV.

Koncepcja mikrokredytów dla bezrobotnych ma zostać wypracowana przez Hiszpanię, sprawująca obecnie przewodnictwo w UE i zostanie przedstawiona za kilka tygodni. Tymczasem Eurostat poinformował, że w strefie euro bezrobocie wynosiło w grudniu 2009 roku 10%, a w całej UE 9,6%. W obu przypadkach jest to wzrost o 0,1% w porównaniu z listopadem 2009 r.

Mogą Cię również zainteresować