Na liczniku długu zadłużenie Polski zwalnia

przez Marek Wyrzychowski, źródło: PAP

Spadło tempo przyrostu długu publicznego wyświetlanego na Liczniku Długu Publicznego w Warszawie. Już nie 155 mln zł a 96 mln zł na dobę przyrasta dług publiczny – poinformowała oficjalnie Fundacja FOR prof. Leszka Balcerowicza.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Aktualizacja szybkości przyrostu długu publicznego wyświetlanego na Liczniku Długu, który mieści się przy skrzyżowaniu al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej w Warszawie, wynika z opublikowanego przez Ministerstwo Finansów 10 czerwca 2011 r. wielkości państwowego długu publicznego na koniec I kw. 2011 r.

Z komunikatu przygotowanego przez fundację wynika, że szacunkowa wielkość państwowego długu publicznego rośnie obecnie z 774,8 mld zł na koniec marca 2011 r. do 801,3 mld zł na koniec grudnia 2011 r., czyli ok. 96 mln zł na dobę, 4 mln zł na godzinę i ponad 1,1 tys. zł na sekundę. Jak wynika z obecnych szacunków, państwowy dług publiczny do końca roku wzrośnie o ponad 19 mld zł. Przed aktualizacją dług rósł w tempie 155 mln zł na dobę, 6,5 mln zł na godzinę, 108 tys. zł na minutę, i 1,8 tys. zł na sekundę. Na koniec grudnia miał wynieść 802,1 mld zł.

Ekonomista z Fundacji FOR dr Wiktor Wojciechowski powiedział, że dług rośnie wolniej niż dotychczas, ale z wyższego poziomu. Większość tegorocznych potrzeb pożyczkowych państwa już została sfinansowana, co oznacza, że znaczną część długu już zaciągnięto. FOR podał, że następna aktualizacja licznika planowana jest po 12 września 2011 r., kiedy Ministerstwo Finansów opublikuje wielkość państwowego długu publicznego na koniec czerwca 2011 r.

Wiceminister finansów Dominik Radziwiłł poinformował, że resort finansów sfinansował ok. 70% całorocznych potrzeb pożyczkowych brutto na 2011 rok szacowanych na poziomie około 155 mld zł. Dodał, że należy się spodziewać, że potrzeby te w tym roku będą niższe niż 155 mld zł ze względu na spodziewane wyższe dochody budżetowe.

Mogą Cię również zainteresować