Najbardziej wpływowi ludzie świata wg „Time”

przez Katarzyna Wagner, źródło: Time
113

Tytuł najbardziej wpływowej osoby na świecie za rok 2011 amerykański tygodnik „Time” przyznał Waelowi Ghonimowi. Jest to egipski działacz i główny organizator protestów, które doprowadziły do obalenia Hosniego Mubaraka.

Wael Ghonim, źródło: www.flickr.com
Wael Ghonim, źródło: www.flickr.com

„To artyści, działacze, reformatorzy, badacze, prezydenci i przedsiębiorcy, których pomysły wywołują dialog, różnice poglądów, a czasami nawet rewolucje. W rankingu przewodzi Wael Ghonim, dyrektor ds. marketingu firmy Google na Bliski Wschód i Afrykę Północną, który swoimi apelami na Facebooku zainicjował pokojową rewolucję w Egipcie” – napisał w komentarzu uzasadniającym ten wybór Mohammed ElBaradei. Na drugim miejscu znalazł się Amerykanin Joseph Stiglitz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2010 r. Podium zamyka założyciel największej wypożyczalni filmów DVD na świecie – Netflix, Amerykanin Reed Hastings.

Twórca Facebooka Mark Zuckerberg zajął dopiero 6 miejsce, a kanclerz Niemiec Angela Merkel 8. Zaraz za nią znalazł się założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange. Nagrodzony Oscarem za rolę w filmie „Jak zostać królem” Colin Firth uplasował się na 12 pozycji, a na 20 miejscu znalazła się postrzelona w styczniu amerykańska kongresmenka Gabrielle Giffords. Wśród głów państw wyróżniono m.in. prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego (na 32 miejscu) oraz prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę, który zajął dość odległe 86 miejsce. Obamę znacznie wyprzedziła jego żona Michelle, która zajęła w tym rankingu pozycję 22. Została ona wyróżniona za kampanię mającą na celu walkę z otyłością wśród amerykańskich dzieci.

Mogą Cię również zainteresować