Najczęstsze przyczyny upadłości w USA

przez Marek Wyrzychowski

Dopiero co pisaliśmy o tym, dlaczego upadają firmy polskie. Ale przedsiębiorstwa amerykańskie w ostatnim czasie upadają w zastraszająco szybkim tempie. Zjawisko przybrało tak wielką skalę, że Kongres USA chce zająć się statusem bankruta.

Nie tak dawno pisaliśmy na łamach naszego portalu o powodach bankructw polskich przedsiębiorstw. Z analiz firm badawczych wynika, że polskie firmy upadają, bo im się to opłaca. Za oceanem jest zgoła inaczej. W ciągu ostatnich kilku dekad nastąpił tam gwałtowny wzrost liczby osób, które nie są w stanie spłacić swoich długów – informuje portal Yahoo. Dlatego Kongres USA chce ograniczyć liczbę upadłości wprowadzając zupełnie nowe przepisy utrudniające bankructwo.

Oto najważniejsze przyczyny upadłości firm w Stanach Zjednoczonych:

Wydatki na leczenie


Według Uniwersytetu Harvard wydatki na leczenie są najczęstszą przyczyną bankructw, bowiem stanowią 62% wszystkich przypadków upadłości konsumenckich.

Utrata pracy

Część zwalnianych pracowników może liczyć na wysokie odprawy. W związku z tym pozostali będą musieli zostać poddani oszczędnościom. Jeśli w firmie ich nie ma, to firma upada.

Złe wykorzystanie kredytu bankowego

Niektórzy ludzie nie kontrolują swoich wydatków. Karty kredytowe, raty kredytu gotówkowego, hipotecznego sprawiają, że nieostrożny kredytobiorca nie jest w stanie zapłacić minimalnej raty. W niektórych przypadkach ostatnim ratunkiem będzie tu kredyt konsolidacyjny.

Rozwód/separacja

Jak jest rozwód, to i są alimenty, koszta sądowe oraz nakłady poniesione na utrzymanie gospodarstwa domowego. Według amerykańskich specjalistów, wiele firm upada przez to, że jeden z małżonków rujnuje finansowo szefa firmy.

Niespodziewane wydatki

Biznes można przewidzieć, ale kradzieży, wypadku, trzęsienia ziemi, powodzi i tornada już nie. Wiele firm nie ubezpiecza się od tego typu przypadków losowych.

Mogą Cię również zainteresować