Nowe problemy w Isagenix. Firmę pozwał czołowy lider

przez Maciej Maciejewski
1284 odsłony

Na początku czerwca 2023 roku Jay Bennett pozwał firmę marketingu sieciowego Isagenix z Gilbert w Arizonie (USA), założoną w 2002 roku przez Jima i Kathy Coover. Ale to nie wszystko. 17 lipca 2023 roku Bennett uzyskał nakaz przeciwko amerykańskiej spółce, w której był czołowym liderem.

źródło: Pixabay

O poważnych perypetiach poruszającej się w systemie MLM firmy Isagenix pisaliśmy już kilka miesięcy temu, gdy w lutym 2023 roku spółka została przejęta przez grupę inwestorów („Problemy finansowe w Isagenix. Rodzina założycieli traci udziały”). Tym razem biznesowy czarny sen przybrał nieco inny wymiar, bo zdenerwował się człowiek, który zarobił w Isagenix ponad 20 milionów dolarów na pięciu pozycjach.

Jay Bennet pracuje dla Isagenix od ponad 20 lat i jako partner handlowy ma w tej organizacji pięć mocno dochodowych pozycji. Mówi się, że ta kombinacja zaowocowała ponad 20 milionami dolarów na koncie Benneta.

Jednak relacje biznesowe między nim a Isagenix od pewnego czasu przeżywają kryzys. Na przykład nazwisko Bennett było bezskutecznie wyszukiwane na liście najlepiej zarabiających w tym biznesie, opublikowanej w lutym 2020 roku mimo, że Jay i jego żona Siv zajęli dziewiąte miejsce w rankingu i tym samym należeli do czołowej 10 firmy.

Jednym z powodów sporu w tamtym czasie mogło być obejście zakazu handlu elektronicznego, który dotyczył wszystkich partnerów handlowych w Isagenix. Produkty firmy były oferowane m.in. na Amazon i Ebay. Ostatecznie jednak cała sprawa nie miała dalszych konsekwencji dla stosunku prawnego Bennett-Isagenix, aż do marca 2023 roku, kiedy to firma została przejęta przez grupę inwestorów i zmieniła swoje założenia na niekorzyść sprzedaży internetowej.

Kluczową cechą tej zmiany jest jednostronne prawo do wypowiedzenia , które pozwala Isagenix na zerwanie umów partnerskich według własnego uznania, tym samym arbitralnie pozbawiając współpracowników ich – budowanej w pocie czoła bazy biznesowej i dochodów. Bennet postrzega to jako naruszenie „obietnicy pasywnego dochodu w MLM”, którą Isagenix składa raz po raz zarówno w kontekście wydarzeń firmowych, jak i w swoich materiałach marketingowych.

Na podstawie tej klauzuli Isagenix rozwiązał partnerstwo dystrybucyjne Bennetta, powołując się również na historię Amazon/Ebay z 2020 roku i 25 maja br. wstrzymał swojemu liderowi wszystkie płatności. Bennett z kolei przekonuje, że nigdy nie zgodził się na zmianę polityki i nie jest nią objęty czy związany.

Sąd powtórzył ten pogląd w nakazie wydanym przeciwko Isagenix dnia 17 lipca 2023 roku z warunkiem, że Bennett uzyska pełny dostęp do swoich pięciu pozycji dochodowych, a struktury downline Bennetta nie będą dotykane. Isagenix jest zobowiązany do wpłacenia kaucji w wysokości 1,5 miliona dolarów do czasu ostatecznego zakończenia procesu.

Mogą Cię również zainteresować