„Nowy Madoff” schwytany w USA

320 odsłony

Nevin Shapiro, biznesmen i właściciel firmy Capitol Investments USA, stworzył schemat piramidy finansowej Ponziego, dzięki której udało mu się oszukać inwestorów na prawie miliard dolarów.

Zarzuty oszustwa przedstawiła mu już Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Schemat działania Shapiro i jego firmy Capitol Investments był tak samo banalny, jak i kuszący dla inwestorów. Firma oferowała roczny zysk bez ryzyka w kwocie nawet 26% z zainwestowanego kapitału. Obszarem działania był rynek spożywczy, a dokładniej skup ogromnych ilości tanich artykułów spożywczych na terenie jednego stanu, które następnie miała sprzedawać w innym regionie USA z dużym zyskiem.

Ostatecznie nowemu Madoff’owi zaufało ponad 60 inwestorów, w większości ze stanu New Jersey, którzy przekazali mu przynajmniej 880 mln dol. Jak poinformował SEC, Shapiro posługiwał się klasycznym schematem piramidy Ponziego i wykorzystywał pieniądze od nowych inwestorów na spłatę części zobowiązań wobec tych, którzy zainwestowali wcześniej. Z informacji SEC wynika też, że Shapiro wydał 13 mln dol. na podpisanie kontraktów z sieciami spożywczymi, które miały zapewnić inwestorów o legalności biznesu. W ten sposób jego oszustwo mogło długo funkcjonować.

„Prawdziwy” Bernard Lawrence Madoff został skazany na 150 lat więzienia. Ile dostanie jego następca?

Mogą Cię również zainteresować