Olbrzymia kara za oszustwa skarbowe

przez Piotr Hoffmann, źródło: PAP

Ponad 550 mln dolarów ma zapłacić Deutsche Bank za udział w tworzeniu sieci rajów podatkowych dla bogatych klientów w USA – poinformowały pod koniec grudnia 2010 r. amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości i prokuratura.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Według przedstawicieli tych instytucji, w latach 1996-2005 Deutsche Bank współtworzył system fikcyjnych ulg podatkowych dla ponad 2,1 tys. wybranych klientów. W ich wyniku urząd podatkowy USA (IRS) został oszukany na sumę ok. 5,9 mld USD.

Na mocy porozumienia z amerykańską prokuraturą i ministerstwem sprawiedliwości, dla Deutsche Bank zostanie wyznaczony niezależny ekspert, który oceni współpracę banku z tymi instytucjami, a jego zadaniem będzie zapobiec podobnym oszustwom w przyszłości. Dodatkowo Deutsche Bank zgodził się zapłacić ponad 533 mln USD. W sumie tej zawierają się zaległe podatki wraz z odsetkami oraz opłata karna w wysokości ponad 149 mln USD. W oświadczeniu Deutsche Bank zapewnił, że cieszy się z rozwiązania sprawy oraz, że od tego czasu zaostrzono odpowiednie procedury i zarządzenia.

Mogą Cię również zainteresować