Olbrzymia kara za przekroczenie prędkości

przez Marek Wyrzychowski

Szwajcarski milioner pędząc swoim Ferrari został przyłapany przez policję na przekroczeniu dozwolonej prędkości o prawie 60 km/h. Zapłaci za to rekordowo wysoką karę. Sąd w Sankt Gallen skazał go na grzywnę w wysokości 300 tysięcy franków (to ponad 200 tys. euro).


Dopuszczalna prędkość na autostradach w Szwajcarii to 120 km/h. Jej przekroczenie o więcej niż 25 km/h jest tam już przestępstwem, więc o karze dla kierowcy decyduje sąd. Wysokość grzywny będzie proporcjonalna do dochodów pirata drogowego.
Sędzia nazwał ukaranego, zresztą dobrze znanego szwajcarskiej policji – „drogowym chuliganem”, lekceważącym podstawowe przepisy ruchu drogowego i narażającym w ten sposób życie innych ludzi. Karę wymierzono mu za przejazd Ferrari Testarossa przez miasto St. Gallen z prędkością 100 km/h. 150 tys. franków mężczyzna ma zapłacić natychmiast; drugą połowę grzywny będzie miał umorzoną, jeśli w ciągu dwóch lat nie narazi się szwajcarskiej drogówce.

Szwajcarskie gazety odnotowują ten incydent jako bezprecedensowo wysoką grzywnę – poprzedni rekord należał do kierowcy Porsche, który za jazdę ulicami Zurichu musiał zapłacić 110 tys. franków.

Mogą Cię również zainteresować