Ostatnia szansa na wymianę banknotów

przez Katarzyna Wagner
432 odsłony

W tym roku kończy się trwająca od początku 1995 roku denominacja. Osoby posiadające jeszcze w „kolekcji” PLZ mogą je wymieniać we wszystkich oddziałach Narodowego Banku Polskiego.


Stare nominały odeszły do lamusa na rzecz nowych, lepiej zabezpieczonych i wygodniejszych podczas dokonywania płatności. Jednak według banku centralnego Polacy wciąż mają w swoich domach stare pieniądze. Po przeliczeniu na PLN szacowana kwota to blisko 170 milionów złotych. Wymieniać można banknoty w kwocie co najmniej 100 starych złotych w dowolnym oddziale NBP.

Osoby posiadające PLZ mogą również przekazać je na Caritas Polska. Organizacja we własnym zakresie zajmie się wymianą gotówki na PLN, a następnie przekaże je na pomoc uczniom znajdującym się w ciężkiej sytuacji materialnej. Spora liczba posiadaczy starych nominałów nie zdaje sobie sprawy, że gotówka sprzed 1995 roku może być wciąż wymieniona. Niektórzy jednak specjalnie zostawiają banknoty z wizerunkiem Józefa Bema, Ludwika Waryńskiego czy Mikołaja Kopernika, aby powiększyć swoją kolekcję lub po prostu ze względu na sentyment nie zamieniać wykluczonych z obiegu pieniędzy na nowe, dostępne PLN.

Mogą Cię również zainteresować