Pilot do TV przejdzie do historii

przez Tomasz Głowacki
729 odsłony

Wiadomość niczym z filmów Stevena Spielberga może okazać się hitem w najbliższych latach. Jak donosi portal Wired.com firmy Intel oraz Softkinetic-Optrima podpisały porozumienie, którego efektem będzie wyposażenie tunerów telewizyjnych w możliwość sterowania za pomocą odpowiednich gestów dłoni .

Gesty będą wychwytywane za pomocą kamerki wmontowanej w ekran telewizora. Będzie ona odczytywać i odpowiednio interpretować ruchy osoby będącej przed telewizorem. I tak na przykład w momencie, gdy będziemy chcieli zmienić kanał, trzeba będzie wykonać ruch niczym przy zmianie zdjęcia w telefonie dotykowym. Gdy będziemy chcieli się zatrzymać na danym kanale, wystawimy dłoń w gesście „stop”.

Podobne zastosowania były już dostępne wcześniej. Jednak, jak pisze „Gazeta Wyborcza” rozwiązanie zaprezentowane przez Softkinetic-Optrima wyróżnia się przede wszystkim innowacyjnością i skutecznością – technologia ma sprawnie działać również w zaciemnionych pomieszczeniach i „wyłapywać” tylko te gesty, które faktycznie są komendami dla telewizora

Jak zapewniają producenci sprzętu, technologia będzie działać tylko na produktach obu firm. Softkinetic-Optrima dostarczy system rozpoznawania gestów oraz kamerę, zaś Intel – procesor, który będzie odpowiedzialny za przetwarzanie tych informacji i przekazywanie konkretnych komunikatów do tunera.

Mogą Cię również zainteresować