Płaca brutto w Polsce

przez Piotr Hoffmann, źródło: Money.pl

Serwis Money.pl postanowił przyjrzeć się, jak rzeczywiście wygląda realna płaca średnia w Polsce. Według danych GUS, wynosi ona 3 081,48 zł brutto. GUS, oblicza swoją średnią metodą arytmetyczną – uśrednia wynik.


Jak nietrudno się domyśleć, każdy wyjątkowo wysoki wynik poważnie podwyższa średnią. Portal biznesowy Money.pl, zbierając dane od internautów, postanowił zmierzyć wartość średniej pensji medianą. 2 550 zł brutto to realna (wg. Money.pl) – średnia płaca w Polsce. Porównując tegoroczne dane z rokiem ubiegłym portal zauważa, że podwyżka płac, średnio wyniosła zaledwie 50 zł, a nie, jak podaje GUS – 130 zł. Najwięcej w Polsce zarabiać mają informatycy. Więcej niż w ubiegłym roku zarabia się też w budowlance i nieruchomościach, medycynie, w mediach. Więcej zarabiają też prawnicy.

Duże różnice w płacach na tym samym stanowisku występują w odniesieniu do wielkości miasta, w którym się pracuje. Tradycyjnie – w mniejszych, zarabia się mniej. Zarobki są też proporcjonalne do wielkości firmy, choć są zawody, gdzie w małych firmach zarabia się więcej niż w średnich. Najmniej zarabia się w woj. podkarpackim i lubelskim – średnio 2 000 zł. Jedynie województwo mazowieckie jest miejscem, w którym średnia zarobków przekracza 3 000 zł, wynosząc 3 500 zł, co tym samym jest równoważne, z przekroczeniem GUS-owskiej średniej.

Mogą Cię również zainteresować