Czy Polacy na etacie harują jak woły?

przez Marek Wyrzychowski
472 odsłony

20.08.2008:Czy Polacy na etacie harują jak woły? "Polska": Choroby, rozpadające się związki i coraz gorsza jakość pracy to efekty przepracowania.

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, na który powołuje się dziennik wynika, że prawie milion Polaków pracuje ponad 12 godzin dziennie, a blisko milion dwieście tysięcy osób ma więcej niż jedno miejsce pracy. Ponad 80% pracowników zostaje w pracy po godzinach.

Ten sam raport pokazuje, że tylko 16% zatrudnionych w Polsce jest zadowolonych z równowagi pracy z czasem wolnym. Oznacza to, że Polacy mają największą depresję zawodową w Europie. Dla przykładu w Danii zadowolonych z odpoczynku jest 46%, a w przeżywającej niesamowity wzrost gospodarczy Finlandii – 37% pracowników.

Dla porównania przypomnijmy, jakie są nastroje wśród polskich przedsiębiorców pracujących w sprzedaży bezpośredniej i marketingu sieciowym. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Ipsos MORI w 2007 roku, na pytanie, jaki – w ocenie sprzedawców – trzeba włożyć wysiłek w tę pracę, duży deklarowało 17%, spory – 23%, a niewielki aż 56% ankietowanych. Wiadomo, że aby żyć godnie i dobrze zarabiać trzeba dużo pracować. W DS i MLM także. Najbardziej pracowitymi sprzedawcami są Niemcy, którzy poświęcają temu zajęciu niemal 17 godzin tygodniowo, Polacy – blisko 12 godzin, Francuzi – 15, a największymi leniuchami są Finowie – niecałe 8 godzin tygodniowo. Zapytani o nader ważną sprawę: czy sprzedawcy są dobrze traktowani przez przedsiębiorstwa, z którymi współpracują, "tak" odpowiedziało 90% ankietowanych Polaków.

(Marek Wyrzychowski)

Mogą Cię również zainteresować