Popularność social media

przez Katarzyna Wagner

Portale społecznościowe cieszą się niesłabnącą popularnością. W Polsce i na świecie z tego typu portali korzysta ogromna ilość osób. Coraz więcej branż widzi w nich gigantyczny potencjał rozwoju, również możliwości marketingowe.

Na tak duży potencjał wpływa stale rosnąca liczba użytkowników social media. Z badania przeprowadzonego przez PBS DGA wynika, że w Polsce do regularnego korzystania z serwisów społecznościowych przyznaje się przeszło 80% internautów, choć kont na portalach społecznościowych jest jeszcze więcej. Według danych miesięcznika „Chip” w maju br. na około 250 działających w Polsce tego typu serwisach konta miało założone 16 milionów Polaków.


Social media są dziś oczkiem w głowie marketerów na całym świecie. Drzemią w nich niebywałe możliwości kreowania opinii i wizerunku. Według ostatnich badań, przeprowadzonych w sierpniu br. przez amerykańską firmę Invkoe Solutions, aż 41% internautów ufa informacjom publikowanym na firmowych profilach w Facebooku.
Nie dziwi, więc, że kwoty, jakie co roku firmy wydają na promocję w społecznościach cały czas rosną, nie zważając na zawirowania w światowej gospodarce. W tym roku mają przynieść przeszło 3,3 miliarda dolarów, a w przyszłym przekroczyć 4 miliardy. Rok 2011, jak przewiduje eMarketer, będzie przełomowy również dlatego, że pierwszy raz Stany Zjednoczone wydadzą na reklamę w social media mniej, niż reszta świata.

Pod względem przychodów bezkonkurencyjny jak dotąd jest Facebook, z ubiegłorocznym wynikiem na poziomie 800 milionów dolarów. Liczba reklamodawców na tym portalu wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy. W Polsce prym cały czas wiedzie „Nasza Klasa” z wynikiem 62,8 miliona złotych przychodu, a zysk netto wyniósł 18,5 miliona. O pięć milionów więcej, niż rok wcześniej. W skali globalnej taki wynik jest dość słaby, ale na Polskie warunki robi duże wrażenie. Na tym wzrosty się nie kończą. Agencja Brand Karma przekonuje, że wydatki na marketing w social media w Polsce w ciągu najbliższego roku wzrosną nawet sześciokrotnie.

Mogą Cię również zainteresować