źródło: www.sxc.hu
Prezes Krajowego Forum Bezrobotnych Waldemar Janeda wyjaśnił, że fundusz miałby pomagać osobom obciążonym kilku lub kilkunastotysięcznym zadłużeniem, udzielając im na jego spłatę nieoprocentowanych długoterminowych pożyczek. Takie pożyczki uwalniałyby bezrobotnych od egzekucji komorniczych, poważnie ułatwiając im trwałe wychodzenie z bezrobocia.
Janeda odniósł się m.in. do pojawiających się w publicznej debacie opinii, jakoby bezrobotni nie chcieli podejmować pracy, bo na bezrobociu im wygodnie. Jak wyjaśnił, obecnie nawet jeśli zadłużony bezrobotny znajdzie pracę z wynagrodzeniem rzędu 1,6 tys. zł, to po interwencji komorniczej zostaje mu w dobrych okolicznościach połowa tej sumy. Odnośnie źródeł finansowania Funduszu Forum zastrzega, że jako organizacja pozarządowa nie jest w stanie wykazać konkretnych pozycji budżetowych. Proponuje jednak wprowadzenie kryterium dochodowego dla wypłaty tzw. becikowego.
Ograniczenie wypłat becikowego tylko rodzinom z dochodem poniżej 800 zł na osobę miałoby pozwolić na zaoszczędzenie środków, które mogłyby stać się pierwszą częścią składową Funduszu Restrukturyzacji Socjalnej. Ponadto Janeda zapewnia, że fundusz byłby inwestycją prorozwojową, bo każda osoba wyrwana z bezrobocia oznacza zysk finansowy dla państwa. Według niego pieniądze wydawane na ten cel będą zwracane przez beneficjentów programu. Nie będą oni też już klientami pomocy społecznej, ale docelowo staną się podatnikami.