źródło: www.flickr.com
Głównym czynnikiem, który obniża zadowolenie z pracy w firmie tradycyjnej są zarobki. Wynagrodzenie jest dla Polaków najważniejszym elementem życia zawodowego. Dla 78% badanych wysokość zarobków ma znaczący wpływ na odczuwaną jakość życia i zadowolenie z pracy.
Zadowolonych z osiąganych pensji jest jedynie 18% Polaków. Reszta chciałaby zarabiać więcej. To niezadowolenie ze zbyt małych dochodów z zatrudnienia sprawia, że znajdujemy się na 5 miejscu wśród krajów, których mieszkańcy z wynagrodzenia nie są zadowoleni. Bardziej od nas na swoje zarobki narzekają Japończycy, Tajwańczycy, Brazylijczycy i Koreańczycy. Krajem, w którym jest najwięcej zadowolonych jeżeli chodzi o wynagrodzenie jest Turcja.
W pracy blisko 42% Polaków jest zestresowana. Nie jest to dobry wynik gdyż oznacza, że praktycznie dla co drugiego Polaka praca ma wpływ na poziom stresu w życiu. Poza zarobkami stresują w pracy również przełożeni, współpracownicy oraz problemy związane z dojazdem do firmy. Z globalnej wersji raportu międzynarodowego wynika jednak, że nie należymy do czołówki zestresowanych narodów świata.
Co ciekawe, o ile dla Polaków bardzo ważne w życiu są stosunki z rodziną i przyjaciółmi , o tyle znacznie mniejszą wagę przywiązujemy do relacji zawodowych. Te ważne są dla 61% pracowników. Nie jest to wprawdzie mało, ale widać wyraźnie, że nie dla wszystkich kariera jest istotnym elementem życia oraz, że część z pracowników potrafi się dystansować do tego, czym zajmują się w pracy.
Tak to wygląda w firmach tradycyjnych. A jakie jest zadowolenie Polaków z działalności w sprzedaży bezpośredniej i marketingu sieciowym? Oto wyniki ostatnich badań:
źródło: PSSB