Praca w trakcie upałów. Czy musi być utrapieniem?

przez Melania Wojas

Niektórzy mówią – jak jest lato, musi być gorąco. Najlepiej wtedy pojechać na urlop, wypocząć nad wodą, posiedzieć na tarasie czy w ogrodzie. Jednak panujące obecnie w Polsce upały nie sprzyjają wydajności w pracy. Co zrobić z tym fantem? Jak stworzyć sobie dobrą atmosferę w pracy?

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Ludzie na różne sposoby starają się łagodzić skutki wysokich temperatur w swoich biurach, czasem w wynajmowanych pomieszczeniach zastają już gotowe rozwiązania w tym zakresie… Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą w systemie sprzedaż bezpośrednia i marketing sieciowy (w Polsce jest obecnie zarejestrowanych ok. 900 000 osób) często pracują jednak w domach lub dzierżawią mniejsze powierzchnie użytkowe. Co zatem zrobić, aby praca w takim miejscu była komfortowa także latem?  

Bycie swoim szefem w biznesie MLM często wymaga od nas ciągłego przebywania w pracy, nawet wtedy, gdy zdecydujemy się pojechać na kilka dni nad morze. I choć przedłużony weekend niesie odrobinę ochłody, powrót do biura jest nieunikniony, a tu znów wita nas fala gorąca.

Słońce – przyjaciel i wróg? Za wysoką temperaturę wewnątrz budynku odpowiada promieniowanie słoneczne, które podczas upalnych dni jest bardzo silne. Panujące w pomieszczeniu gorąco nie sprzyja wykonywaniu codziennych zadań – negatywnie oddziałuje na samopoczucie i obniża poziom skupienia. Na wysokość temperatury wpływ ma także położenie i układ mieszkania. Pokoje umiejscowione od południowej i zachodniej strony są bardziej narażone na przegrzanie, dlatego – jeśli pracujemy w trybie home office – swój gabinet lepiej przygotujmy w północnej lub wschodniej części budynku. Aby praca mijała w dogodnej atmosferze, możemy ponadto skorzystać z kilku pomocnych rozwiązań – klimatyzatorów, wentylatorów, rolet wewnętrznych czy żaluzji.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest klimatyzacja. Wymaga ona jednak częstego oczyszczania, a źle użytkowana może prowadzić do wysuszenia skóry i spojówek, być przyczyną przeziębienia czy chrypki. Generuje również zwiększony pobór energii, co prowadzi do wyższych rachunków za energię elektryczną i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Klimatyzacja nie rozwiązuje też problemu światła odbijającego się w monitorze. Z tym ostatnim wyzwaniem mogą poradzić sobie żaluzje czy rolety – zmniejszają one jednak temperaturę w nieznacznym stopniu i często wymuszają pracę przy sztucznym oświetleniu.

Skuteczna ochrona przed upałem. Najlepiej znaleźć rozwiązania, które absorbują promienie słoneczne już przed szybą i emitują dzięki temu ciepło na zewnątrz. Przykład takich wyrobów stanowią choćby markizy do okien pionowych, inaczej zwane refleksolami. – Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że markizy i markizolety montowane na zewnątrz są aż do 8 razy skuteczniejsze niż rolety wewnętrzne, a dzięki ich zastosowaniu temperatura wewnątrz pomieszczeń jest nawet do 10°C niższa – mówi Wojciech Chronowski, ekspert marki FAKRO.

Tkanina markizy posiada prześwit i nie zasłania zupełnie widoku na zewnątrz, a z drugiej strony zapewnia prywatność w ciągu dnia. To ważne w przypadku pokojów zlokalizowanych na partnerze budynku lub kiedy obiekt, w którym mieści się siedziba naszej firmy znajduje się w niedalekim sąsiedztwie innego. Markiza pełni ponadto funkcję moskitiery, co okaże się szczególnie przydatne, kiedy – jako osoby pracujące na własny rachunek – mamy do czynienia z nienormowanym czasem pracy i obowiązki służbowe wykonujemy też wtedy, gdy za oknem zrobi się już ciemno. 

Pamiętajmy przy tym, że wysokie temperatury wpływają negatywnie również na sprzęt. Już przy 30°C procesory komputerów zwalniają i mogą się przegrzać, co często prowadzi do bezpośredniej awarii sprzętu. Skutki takiej usterki to nie tylko utrata urządzenia, ale przede wszystkim – czasu i zawartości dysku.

Proste sposoby na ochłodę. Nie zapominajmy także o podstawowych zasadach ochrony przed upałem. Ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Wypijanie zbyt małej ilości płynów negatywnie wpływa na pracę mózgu, obniża koncentrację, zwiększa uczucie zmęczenia i senności. 

Jeżeli prowadzimy własną działalność gospodarczą, nie obowiązują nas odgórnie narzucone wewnętrzne regulaminy określające zasady biurowego dress code’u. O ile nie mamy zaplanowanego spotkania z klientem czy nie pojawi się inny powód wymagający od nas typowo biznesowej stylizacji, pozwólmy sobie na mniej oficjalny strój. Lato to doskonały moment na odświeżenie garderoby – sztuczne i ciężkie materiały lepiej zamienić na len i bawełnę, które pozwalają skórze swobodnie oddychać i nie powodują otarć. W miejscu pracy ustawmy też termometr – na bieżąco będziemy mogli sprawdzać, czy w pomieszczeniu panuje odpowiednia temperatura.

Sezon wakacyjny jeszcze trwa, upały doskwierają. Choć to czas urlopów, nie każdy może wyjechać na dłużej. Szczególnie, jeśli jako osoby działające na własny rachunek, sami ponosimy koszty dni wolnych. Praca w domu – choć bez wątpienia pełna zalet – również wymaga warunków komfortowych. Jeżeli o nie zadbamy, możemy liczyć na zwrot w postaci udanych projektów, dynamicznego rozwoju struktur i grona zadowolonych klientów.

Mogą Cię również zainteresować