Pracuj aż do śmierci!

411 odsłony

„Dziennik Gazeta Prawna” opublikował wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini na temat wydłużenia i zrównania wieku emerytalnego. O dziwo okazuje się, że taką konieczność mocniej popiera społeczeństwo niż sam rząd.

Z badania wynika, że już co trzeci z Polak zgadza się, aby kobiety i mężczyźni kończyli pracę w wieku 65 lat. Przeciwnego zdania jest 66% ankietowanych. W 2003 roku, gdy taka propozycja padła w tzw. planie Hausnera, 90% badanych było oburzonych.


„70% Polaków chce mieć prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek po 40 latach pracy, a 72% zdecydowanie nie zgadza się na obniżenie świadczeń emerytalnych w celu ratowania budżetu. Wyniki sondażu zaskakują np. w zderzeniu z sytuacją w Niemczech, gdzie 81% ankietowanych chce wycofania się rządu z decyzji o podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat. Zdaniem prof. Janusza Czapińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego Polacy zaczynają rozumieć, że tylko dłuższa praca zapewni im bezpieczeństwo wypłat emerytur. Ekonomiści uprzedzają, że bez reform grozi nam albo obniżka emerytur, albo podnoszenie podatków.” – czytamy w gazecie.

Mogą Cię również zainteresować